عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه کوله‌بران و مرزنشینان فعال در جابجایی کالاهای خرد،‌ برخلاف قاچاقچیان کلان دستشان به جایی بند نیست، گفت: مقابله مستقیم و ایزایی با کوله‌بران که از افراد مظلوم و محروم هستند چیزی جز هزینه و ایجاد بدبینی برای جامعه ندارد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، حسین هاشمی تختی در بازدید و دیدار با کارکنان تعزیرات حکومتی استان هرمزگان با بیان اینکه کار این مجموعه از حساسیت، ظرافت و سختی بالایی برخوردار است، اظهار داشت: تعزیرات حکومتی نقش اساسی در بحث صیانت از حقوق مردم در جامعه دارد و از طرفی عرضه کنندگان نیز حقوق خود را دارند که باید هر دو طرف را با به طور دقیق در نظر گرفت.

وی به سختی کار قضاوت اشاره و افزود: بعضا دیده می شود که افراد فعال در حوزه قضاوت، با تهدیدها و چالش هایی روبرو هستند این موضوع یادآور این است که باید هر چه بیشتر متوجه این قشر بود.

عضو کمیسیون عمران مجلس خواستار بهبود شرایط دستمزد و امور معیشتی کارکنان تعزیرات حکومتی شد و افزود: یکی از اصول اخلاقی و اصولی فعالان حوزه بارزسی و نظارتی و قضایی حفظ آبروی مردم است.

هاشمی‌تختی با بیان اینکه عملکرد تعزیزات حکومتی استان علی‌رغم تعداد کمبود نیرو و امکانات، بسیار ارزنده و قابل توجه بوده است، تاکید کرد: برخی‌ها بعضا زمانی که اسم از مبارزه با قاچاق آورده می‌شود، بدون درنگ فکر و نظرشان متوجه افرادی می‌شود که در گوشه و کنار مرزها به طور انفرادی برای امرار معاش و کسب درآمدی ناچیز اقدام به جابجایی کالا می کنند، اما ما بر این عقیده‌ایم مقابله ایزایی و تحکمی همراه با دستگیری در مورد این قشر که از افراد محروم و مظلوم جامعه هستند، راهکار اساسی نیست.

نماینده حوزه انتخابیه بندرعباس، قشم،‌بندرخمیر و ابوموسی با تاکید بر اینکه به طور جد همواره مخالف این دیدگاه بوده است، یادآور شد: هزینه‌های اینگونه نگاه‌ها و برخوردها برای جامعه از سود و فوایدش بیشتر است و باید جلوی این رفتارها در سیستم‌های مربوطه گرفته شود.

وی همچنین گفت: برخلاف قاچاقچیان گردن کلفت که در صورت مقابله با آنها فشارهای متعددی را به دستگاه برخورد کننده میاورند، مرزنشینانی که به صورت کوله‌بری و انفرادی اقدام به جابجایی کالا می کنند از هیچ پشتوانه‌ای برخوردار نیستند، اما باید وجدان و اخلاقیات را مدنظر قرار داد و هوای محرومان و مستضعفان را داشت.

هاشمی تختی تصریح کرد:‌ نباید برآیند رفتارهای دستگاه‌های نظارتی و مقابله‌ای با قاچاق و سایر تخلفات در بازار، به ایجاد بدبینی در جامعه منجر شود.