مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران عنوان کرد: تدوین و ارائه برنامه‌های پدافند غیرعامل راهکار مدیریت بحران منابع آب و خشک‌سالی در کشور و استان است.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، «سیف‌الله آقا بیگی» در افتتاح مرکز پدافند غیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان بیان کرد: با توجه به تغییرات اقلیم و فرایندی که به دنبال آن در منطقه و جغرافیا با عنوان خشک‌سالی به وجود آمده ایجاد مرکز مدیریت بحران یکی از ضروریات است.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت موضوع آب افزود: نسبت به سال گذشته در حدود 12.5 میلیارد مترمکعب در کشور کاهش آب داشته‌ایم که شرایط را نسبت به گذشته سخت می‌کند.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران بابیان اینکه هرمزگان به دلیل خشک‌سالی‌های مداوم و کمبود بارش، بیشترین درگیری را با مقوله خشک‌سالی دارد، عنوان کرد: در استان هرمزگان سدها برخلاف سال آبی گذشته تنها یک‌میلیون مترمکعب آورده داشته همچنین باید گفت غیر از سد استقلال میناب و شمیل و نیان هیچ نقطه‌ای دیگری در کشور هم‌چین شرایط بحرانی ندارد.

آقا بیگی تصریح کرد: در متوسط بارش کشور تا چند روز گذشته نسبت به سال قبل 27 درصد کاهش داشتیم نسبت به درازمدت آمار 48 ساله 31 درصد کاهش داریم اما در استان هرمزگان عدد خشک‌سالی و کمبود بارش بالای 68 درصد است که تأثیر و آثار بزرگی آن بر استان می‌گذارد.

وی در ادامه گفت: خوشبختانه با همکاری مجموعه آب استان با محوریت آب منطقه‌ای تا امروز به‌گونه‌ای مدیریت‌شده که سطح رضایتمندی مردم حفظ‌شده است.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب افزود: با توجه به‌پیش بینی‌های صورت گرفته سال پیش رو با مشکلات بیشتری روبه‌رو هستیم زیرا میزان ذخیره مخازن آبی سدها در سال 96-97 حدود  110 میلیون مترمکعب است اما در حال حاضر حداکثر این ذخیره به 15 میلیون مترمکعب رسیده که این ذخیره نیز کمتر خواهد شد.

آقا بیگی عنوان کرد: باید بتوانیم با همکاری یکدیگر و برنامه‌ریزی صحیح مردم را از نگرانی و دغدغه‌های این بخش مهم نجات دهیم، به‌ویژه در بخش آب شرب و بهداشت و در بخش صنعت که نقطه اتکا تولید استان است.

وی اضافه کرد: آمارها نشان می‌دهد هرمزگان در این بخش رتبه اول کشور را دارند که بودن در این جایگاه لازمه وجود آب است هرچند که ظرفیت آب‌شور نیز برای استفاده وجود دارد اما همه این‌ها زمانی می‌تواند استقرار داشته باشد که هماهنگی و تلاش مضاعف و به فرمایش مقام معظم رهبری تلاش شبانه‌روزی باشد.

این مقام مسئول بیان کرد: پیش‌بینی‌ها نشان داده که تا پایان پاییز سال جاری بارندگی‌ها در کمترین میزان خواهد بود و این یعنی سناریو و راهکارهای مدیریتی در این زمینه برای تداوم خدمات‌رسانی باید قوی‌تر باشد.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب تأکید کرد: از سوی دیگر شرایط همیشه در حالت نرمال نیست لازمه وجود دفترهای مدیریت بحران، برنامه‌های نرم‌افزاری برای پشتیبانی و سخت‌افزارها و اقداماتی است که تا الآن انجام‌شده است.

آقا بیگی در ادامه  با اشاره به اینکه ایجاد سیستم‌های پشتیبانی قوی می‌تواند ضریب آمادگی را بالا ببرد، اظهار کرد: باید گفت در سطح کشور میزان خطرپذیری ما از نمره 10 ضریب 8 است که این نشان از خطرپذیری بالای ما دارد که این‌گونه اقدامات باعث آمادگی بیشتر می‌شود ولی متوسط کشور در این زمینه پایین است.

وی در خصوص مراکز پدافند غیرعامل نیز بیان کرد: این اتاق‌های پدافند غیرعامل تأثیرش افزایش ضریب آمادگی و درنتیجه بالا رفتن خرسندی  در ارائه خدمات است که همه این‌ها برای آیندگان ماندگار است.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب در پایان یادآور شد: مطمئن باشید کارهایی که الآن انجام می‌شود در آینده تأثیری بسیار خوبی دارد و ماندگار خواهد شد.