مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان عنوان کرد: با توجه به شرایط خشکسالی و کمبود بارش در استان مطالعات و برنامه‌های مدیریت بحران و پدافند غیر عامل در تمامی سدهای استان اجرایی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، «هوشنگ ملائی» در آیین افتتاح مرکز پدافند غیر عامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان که با حضور مدیر کل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران برگزار شد گفت: اهمیت بحث پدافند غیر عامل و مدیریت بحران در پیش بینی‌ها و مدیریت شرایط بحرانی بیشتر نمایان می شود.

وی با بیان اینکه تا الان که در پایان نیمه اول سال هستیم سدهای استان هیچگونه آوردی برای تامین آب بخش کشاورزی و شرب نداشته ایم، اضافه کرد: تلاش می‌کنیم با تدابیر پیش بینی شده و مدیریت شرایط تامین آب شرب شهرهای بندرعباس، میناب و خمیر که وابسته به سد استقلال و شمیل و نیان است را به خوبی جلو ببریم.

ملائی با بیان اینکه کارهای بسیار خوبی در سال گذشته برنامه ریزی شد که اگر خشکسالی در استان تداوم داشته باشد اجرایی شوند، گفت: مسئله ای که ما را غافلگیر کرد پیش بینی کمترین میزان بارش در پاییز پیش رو است.

وی افزود: ما پیش بینی خشکسالی صفر را اصلا نداشتیم که بر اساس آمار 50 سال گذشته حداقل 20 میلیون در سد استقلال و 10 میلیون در سد شمیل آورده بوده اما با توجه به شرایط، این جایگزینی عملا تحقق پیدا نکرده و مشکلات را بوجود اورد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگانبا بیان اینکه مشکلات ایجاد شده ما را بر آن داشت که برنامه ریزی دقیقی داشته باشیم، گفت: برنامه ای برای احداث آب‌شیرین‌کن بندرعباس تدوین شد و بر اساس پیش بینی‌های صورت گرفته فاز نخست آن باید در اوایل سال و یا خرداد راه اندازی می‌شد که متاسفانه این امر محقق نشد.

ملائی در ادامه اضافه کرد: تاخیر در انجام پروژهآب‌شیرین‌کن بندرعباس به معنای تأخیر در ایجاد جایگزین برای تامین آب بندرعباس بود که از جمله واجبات مسائل است زیرا ممکن است تنش‌های اجتماعی را به همراه داشته باشد.

وی با اشاره به پیش بینی سازمان هواشناسی مبنی بر ادامه خشکسالی تا پایان پائیز گفت: تجربه سال‌های گذشته در استان نشان داده، اگر در فصل پاییز بارندگی نداشته باشیم ممکن است که این موضوع تا پایان سال سوق پیدا کند در نتیجه باید با آمادگی بیشتر و پیش بینی‌های بیشتری مابقی سال را نیز مدیریت کنیم.

ملائی عنوان کرد: امیدواریم که بتواینم تمام مسائل پدافندی در استان که یکی از آن‌ها انجام مطالعات و تاسسیسات پدافندی در سدهای استقلال و شمیل و جگین و 10 سد دیگر که در حال احداث است  را اجرایی کنیم.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه برنامه های پدافندی با توجه به ضرورت و اولویت اجرایی می شود افزود: خوشبختانه علی‌رغم تمام نگرانی‌ها تمامی تاسیسات مجهز به برق اضطراری شده‌اند اما به دلیل پراکندگی زیاد چاه ها که تعداد آن به 45 حلقه می‌رسد نمی‌توان به صورت متمرکز تامین برق را انجام داد اما برای رفع این مشکل جلسات هماهنگی با شرکت توزیع برق انجام شد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان در پایان خاطر نشان کرد: در محدوده سدها خوشبختانه برق اضطراری داریم و اگر نگرانی پیش بیاید شرایط سد ها را تضمین می‌کنیم که در این زمینه نیز مشکلی وجود نخواهد داشت.