دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمانشاه گفت: تمامی دستگاه‌های قضایی و انتظامی کرمانشاه برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر عزاداری‌های محرم باید هماهنگی و اقدامات لازم را انجام دهند و هیئت‌های عزاداری نیز نباید در مراسمات خود سد معبر و ترافیک ایجاد کنند.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، محمدحسین صادقی بر لزوم فراهم کردن بستر برپایی هرچه بهتر عزاداری مردم در این ایام تأکید کرد و گفت: به‌منظور برگزاری هرچه بهتر و باشکوه‌تر مراسم عزاداری و سوگواری امام حسین (ع) و در جهت حفظ حقوق عامه به دستگاه‌های مختلف استان دستورالعمل‌هایی صادرشده است.

صادقی بابیان اینکه باید هماهنگی لازم با هیئت‌های عزاداری به‌منظور روان‌سازی ترافیک و همکاری با پلیس در این ایام انجام گیرد، گفت: در این راستا رؤسای هیئت‌های مذهبی باید نسبت به دایر کردن تکیه‌ها در اماکنی اقدام نمایند که برای تردد مردم مزاحمت ایجاد نکند.

وی با اشاره به اینکه واحدهای آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری‌ها باید تمهیدات لازم را برای نظارت بر ایمنی مساجد، حسینیه‌ها و سایر اماکن مذهبی انجام دهند، تصریح کرد: با توجه به حضور انبوه شهروندان در مراسم عزاداری، استقرار اکیپ‌های آتش‌نشانی در فضاهای پیش‌بینی‌شده برای برگزاری مراسم‌ها ازجمله تاسوعا و عاشورای (ع) حسینی به‌صورت جدی مدنظر قرار گیرد.

مدعی‌العموم کرمانشاه تأکید کرد: همچنین در نصب داربست‌ها و ایجاد ایستگاه‌های صلواتی به‌گونه‌ای اقدام شود که با کمترین اشغال سطح معابر، پیاده‌روها و سواره‌روها، مشکلات ترافیکی برای عابران و وسایل نقلیه فراهم نشود.

وی گفت: در راستای تأمین امنیت مراسم مذهبی مقرر است مأموران نیروی انتظامی به‌صورت فعال در هیئت‌های مذهبی و همچنین در خیابان‌ها و کوچه‌های منتهی به محل‌های برگزاری مراسم حضورداشته باشند. همچنین نیروی انتظامی باید تا زمان رهسپار شدن عزاداران به سمت منازل خود با گشت زنی مرتب ایمنی کامل آن‌ها را تأمین نماید.

صادقی بابیان اینکه در جهت پیشگیری از سرقت منازل شهروندانی که به‌منظور شرکت در مجالس عزاداری خانه خود را ترک می‌کنند مقرر است نیروی انتظامی نسبت به تقویت گشت‌های انتظامی مبادرت ورزد، افزود: تنها هیئت‌هایی می‌توانند اقدام به برگزاری مراسم مذهبی در معابر عمومی ‌کنند که از سازمان تبلیغات اسلامی مجوز داشته باشند.

سازمان تبلیغات اسلامی بر عملکرد مداحان و مبلغین عزاداری نظارت کند

دادستان کرمانشاه بابیان اینکه سازمان تبلیغات اسلامی در انتخاب مداح، نوحه‌خوان و اشعاری که در ایام محرم و عزاداری سالار شهیدان خوانده می‌شود و ترویج سخنرانی در کنار مداحی با اعزام مبلغین واجد شرایط در مراکز عمده عزاداری نظارت داشته باشد، هشدار داد: هیئت‌ها توجه داشته باشند از اقدام به اعمالی مانند قمه‌زنی، نمایش تصاویر وهمی از ائمه - که پیامد آن جز تخریب ارزش‌های اسلامی چیز دیگری نیست - و سایر کارهای غیرمتعارف و توام با خرافه‌پرستی که بر اساس فتاوای مراجع عظام تقلید، تناسبی با شئون این ایام ندارد و موجب خدشه‌دار شدن دین می‌شود جلوگیری کنند.

دکتر صادقی بر لزوم تعیین سقف زمانی برای فعالیت‌های مذهبی و نظارت بر میزان صدای بلندگوهای مورداستفاده تأکید کرد و یادآور شد: کارشناسان مرکز بهداشت نیز باید نسبت به نظارت بهداشتی بر نذورات و بازرسی بهداشتی از مخازن آب، وسایل و ظرف‌های مورداستفاده و همچنین نحوه مدیریت دفع پسماند موکب‌ها و ایستگاه‌های صلواتی اقدام کنند.

دادستان عمومی و انقلاب استان از شهرداری خواست ضمن ممانعت از حفاری در مسیر دسته‌های عزاداری و کاروان‌های حسینی (ع)، سریعاً نسبت به رفع نواقص پیاده‌روها و مسیرهای تردد عزاداران اقدام نماید و ایمن‌سازی لازم با نصب علائم و تجهیزات ضروری و وفق قوانین و مقررات، صورت گیرد.