نماینده ولی فقیه در فارس گفت: در سیاست گذاری و فلسفه سلامت باید به صورت جدی نقش سیره نبوی را دنبال کنیم.

به گزارش خبرگزاری موج از فارس، آیت الله لطف الله دژکام نشست جمعی از اساتید حوزه و دانشگاه که با هدف بررسی راهکارهای افزایش تعامل در زمینه طب و سلامت، در دانشکده پزشکی شیراز برگزار شد، برگزاری سمینار طب در سیره نبوی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز را تلاشی برای ورود به حوزه طب و سلامت خواند و گفت: در سیاست گذاری و فلسفه سلامت باید به صورت جدی نقش سیره نبوی را دنبال کنیم.

وی افزود: توجه به احادیث و سیره نبوی در زمینه طب می تواند رویکرد و جهت گیری پزشکی را تغییر دهد و در تصمیم گیری های مربوط به چگونگی تأمین سلامت، به کار گرفته شود.

نماینده ولی فقیه در فارس همچنین به ضرورت بررسی سوابق تاریخی در موضوع درمان به کمک احادیث، اشاره کرد و تصریح کرد: امروزه درمان های مکمل نیز در دنیا رسمیت پیدا کرده و ممکن است بتوانیم بعضی از این موارد را در درمان های مکمل نیز بررسی و با روش های خاص، به کار گیریم لذا باید در این زمینه به صورت روشمند کار کنیم و زیرساخت های آن را در جامعه فراهم آوریم.

امام جمعه شیراز با اشاره به برگزاری سه دوره همایش سیره نبوی در طب توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز، بیان داشت: باید دستاوردهای این همایش ها را جمع بندی کنیم و با تبیین محتوا، آنها را به صورت کارگاه های آموزشی به مخاطبان مختلف ارائه دهیم؛ همچنین روش مطالعه در زمینه احادیث پزشکی تببین شود و به موازات اصول فقه، اصول طب را بنگاریم و به مرور به محیط های علمی دنیا معرفی کنیم.

این استاد گروه اخلاق پزشکی دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مسئله ای که در جامعه امروز در حال رخ دادن است، شکل گرفتن یک تمدن جدید است که این موضوع با وجود تمام افت و خیزها، به جلو می رود.

آیت الله دژکام با اشاره به گفته های شهید «مطهری»، به اهمیت طب اسلامی و علوم اسلامی اشاره کرد و افزود: باید روی این نگاه کار کنیم که این مورد یک روند طولانی دارد و ممکن است تا دو نسل آینده طول بکشد.