معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان بر ضرورت رعایت توصیه های بهداشتی در خصوص توزیع نذورات در طی ایام محرم و صفر تاکید کرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ضمن تسلیت فرا رسیدن ایام سوگواری سرور سالار شهیدان امام حسین (ع)، اظهار کرد: هرگونه پخت و پز باید در مکانی دارای شرایط بهداشتی صورت گیرد و ورود و خروج به محل طبخ غذا و دخالت افراد متفرقه در امر تهیه و توزیع مواد خوردنی و آشامیدنی ممنوع می باشد. همچنین، تمامی افراد مرتبط باید نسبت به دریافت کارت معاینه پزشکی اقدام و یا از افراد دارای کارت معاینه پزشکی در امر پخت و پز استفاده نمایند.

دکتر عباسی تصریح کرد: رعایت اصول بهداشت فردی به ویژه کوتاه نگه داشتن ناخن ها، شستشوی مرتب دست ها و استفاده از روپوش کار مناسب توسط دست اندر کاران طبخ و توزیع غذا ضروری می باشد و مسوولان تهیه مواد اولیه باید از سالم و بهداشتی بودن مواد اولیه مصرفی اطمینان داشته باشند و آنها را از محل های معتبر خریداری و یا تهیه نمایند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به این مطلب که مدیران هیات ها و هیات امنا مساجد و تکایا توجه داشته باشند در قبول نذورات بصورت غذای آماده دقت کافی نمایند، گفت: بازرسان بهداشت محیط در نظارت بر مواد خوردنی و آشامیدنی همکاری لازم را بعمل می آورند.

وی افزود: آب آشامیدنی باید بهداشتی و ترجیحاً از شبکه توزیع عمومی باشد. در تهیه فرآورده های دامی دقت نموده و از گوشت دام و طیور کشتار شده در کشتارگاه های دام تحت نظر اداره دامپزشکی استفاده نمایند و از ذخیره سازی و نگهداری مواد غذایی خام و پخته در مجاورت هم خودداری شود. همچنین، جهت سرخ کردن مواد غذایی از روغن های مخصوص سرخ کردنی استفاده شود. سرخ کردن با حرارت ملایم انجام شده و بیش از یکبار از روغن استفاده نشود. استفاده از سنگ نمک و نمک های غیر تصفیه به دلیل وجود ناخالصی ممنوع بوده و از نمک تصفیه شده ید دار استفاده شود و در صورت توزیع شیر از شیر پاستوریزه استفاده شده و یا نسبت به جوشاندن شیر حداقل به مدت 5 دقیقه اقدام شود.

این مقام مسوول خاطر نشان کرد: در استفاده از سبزیجات خام مراحل چهارگانه سالم سازی سبزیجات طبق دستورالعمل "پاک کردن وشستشو، انگل زدایی، گند زدایی وشستشوی نهایی" انجام شود. ابزارکار مناسب و تمیز و بهداشتی در سالم بودن غذای تهیه شده در آشپزخانه بسیار مهم است. ظروف و ابزار کار را قبل از استفاده شستشو و در صورت نیاز ضد عفونی شود و از نگهداری غذای پخته و آماده در دمای محیط و یا روی شعله ملایم بیش از دو ساعت جداً خودداری شده و در صورت لزوم بایستی غذای آماده را در دمای زیر 4 درجه یا بالای 60 درجه سانتیگراد نگهداری کرد.

عباسی، گفت: در توزیع غذا از ظرف به ظرف کردن بی مورد آن خودداری و حتی الامکان در کوتاهترین فاصله غذای تهیه شده بصورت گرم توزیع شود. در صورت استفاده از ظروف یکبار مصرف، از ظروف یکبارمصرف بهداشتی در توزیع غذا استفاده شود و ترجیحاً از سفره های یک بار مصرف برای صرف غذا استفاده شود و از راه رفتن روی سفره در حین پذیرایی خودداری شود. پس از پذیرایی نسبت به جمع آوری و دفع مناسب پسماندهای تولید شده اقدام نموده و از پراکندن ظروف یکبار مصرف در معابر و خیابان خودداری شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان تاکید کرد: از ذبح و قربانی احشام در جلوی هیات های عزاداری و یا تکایا، مساجد و در معابر، خودداری شود.