نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران:

نایب رییس اتاق بازرگانی با بیان اینکه یک سوم کالاهای موجود در گمرکات باید مابه التفاوت نرخ ارز 4200 تومانی را از طریق سامانه نیما را پرداخت کنند، اظهار داشت: بسیاری از واردکنندگان توان مالی پرداخت این ارقام را ندارند.

به گزارش خبرگزاری موج از لرستان، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه در ۵ ماه گذشته بیش از 30 دستورالعمل و بخشنامه ارزی صادر شده است، تصریح کرد: در مجموع 180 دستورالعمل مربوط به سیاست های ارزی و گمرک صادر شده است. نایب رییس اتاق بازرگانی صدور این بخشنامه‌ها را باعث کُند شدن فرایند ترخیص کالا از گمرکات عنوان کرد و گفت: حجم گسترده اعتراضات واردکنندگان و فعالان اقتصادی قابل لمس است و نشان می دهد که گلوگاه یا رسوب کالا در گمرک ایجاد شده و روند ترخیص کالا مختل شده است.

سلاح‌ورزی افزود: در 2 ماه گذشته واردکنندگان کالاهای اساسی نسبت به اخذ 4 درصد مالیات علی الحساب اعتراضاتی داشته اند زیرا که این فعالان نسبت به نقدینگی دچار مشکل شده اند و همین 4 درصد مالیات ماه های اخیر موجب افزایش قیمت کالاها شد.

وی ادامه داد: در 29 مرداد تعدای از کالاهای وارداتی از مالیات معاف و یک سری اقلام دیگر نیز استثنا شدند ولی برخی کالاها همچنان مجبور به پرداخت مابه‌التفاوت هستند که دچار مشکل شده‌اند.

تعدد مقررات موجب تاخیر در ترخیص کالا از گمرکات شده است

سلاح‌ورزی گفت: تعدد مقررات، دلیل اصلی وقفه در روند ترخیص کالا از گمرک است که عدم مشورت با ذینفعان و گروه‌های صاحب تجربه موجب این مشکلات شده است.

نایب رییس اتاق بازرگانی درباره بخشنامه رفع تعهد ارزی نیز اظهارداشت: ما موضوع پیمان سپاری را در 2 مقطع امتحان کرده‌ایم و با وجود جواب ندادن باز هم بانک مرکزی بخشنامه پیمان سپاری را برای صادرکنندگان صادر کرده است؛ صادرکنندگان خوشنام با این کار به حاشیه می‌روند و فساد اداری بیشتر می شود.

یک سوم کالاها از پرداخت مبه‌التفاوت مستثنی شده‌اند

سلاح‌ورزی در ادامه گفت: در رسوب کالا شاید یک سوم کالاها در گمرک از پرداخت مابه‌التفاوت مستثنی شده‌اند اما بیشتر کالاها هنوز شامل مابه‌التفاوت هستند که به دلیل قادر نبودن واردکننده نسبت به پرداخت این مابه التفاوت منجر به افزایش قیمت کالا می‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها