سرپرست معاونت فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان اعلام کرد از آغاز سال 97 تاکنون 2 هزار و 300 انشعاب غیر دائم با رعایت دستورالعمل مربوطه به مشترکین متقاضی واگذار شده است که حدود 95 درصد از این انشعابات در بخش خانگی بوده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان ؛ هیوا خرم گفت: در راستای خدمات رسانی به ساکنین مناطق حاشیه ای و سکونت گاههای غیر رسمی و باستناد قانون مجازات استفاه کنندگان غیر مجاز آب و برق و گاز و مخابرات، این شرکت در شش ماهه اول سال 97 تاکنون 2 هزار و 323 انشعاب غیر دائم به مشترکین واگذار کرده و پیش بینی می شود این رقم تا پایان سال به 4 هزار و 100 انشعاب برسد. 

وی در ادامه تأکید کرد: خوشبختانه با تصویب قانون مجازات استفاده کنندگان انشعابات غیر مجاز آب، برق، گاز و مخابرات امکان واگذاری انشعاب غیر دائم به سکونتگاه های غیر رسمی نقاط حاشیه ای شهر را فراهم کرد، این اقدام می تواند در زمینه کاهش تلفات و افزایش ضریب ایمنی برق در مناطق مؤثر باشد. 

 سرپرست معاونت فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان افزود: درپی قانون فوق در سال گذشته حدو 6 هزار و 548 درخواست انشعاب دریافت شده که از این تعداد با بررسی مدارک و شرایط متقاضیان و انطباق با دستورالعمل صادر شده، حدود 5 هزار و 772 انشعاب واگذار شده است.

خرم در ادامه با اشاره به استقبال متقاضیان از این قانون یادآور شد: بیشترین آمار واگذاری انشعاب های غیر دائم ازتاریخ ابلاغ این قانون مربوط به شهرستان سنندج با 3 هزار و 111 انشعاب بوده است و شهرستان های مریوان با 2 هزار و 532 و بانه با یکهزار و 862 مورد انشعاب در در رده های بعدی هستند.

وی در ادامه به انشعابات غیر مجاز استان اشاره کرد و افزود: از ابتدای سال جاری 991 انشعاب غیر مجاز شناسایی و جمع آوری شده است و بر اساس بازرسی های انجام شده می توان گفت حدود 5هزار و 500 انشعاب غیر مجاز دیگر در استان وجود دارد.

هیوا خرم در خصوص مقررات موجود در خصوص انشعابات غیر دائم تأکید کرد: هدف از تصویب قانون مذکور سروسامان یافتن مناطق حاشیه ای شهرها و صیانت از شبکه در برابر سرقت و در نهایت کاهش تلفات انرژی بوده است و براساس قانون باید این واحد های بدون مجوز ظرف 3 سال از سوی نهادی های مسوول تعیین تکلیف شود و درصورت تعیین تکلیف و اخذ هزینه ها و مجوزهای لازم ، انشعابات غیر دائم به انشعاب دائم تبدیل خوهد شد.