مسئول دفتر مامایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 76 زایمان توسط 20 نفر از ماماهای همراه در کرمانشاه انجام‌شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، شیوا کاظمی زمان اجرای طرح ماما همراه در کرمانشاه را از سال گذشته تاکنون اعلام کرد و ابراز داشت: در طرح ماما همراه، یک کارشناس حوزه مامایی که دوره‌های آمادگی زایمان و روش‌های کاهش درد را گذرانده است،  به مادران باردار خدمات متناسب با شرایط آن‌ها ارائه می‌کند و در صورت تمایل مادر می‌تواند به‌عنوان همراه و مشاور از ابتدای بارداری تا زایمان و پس‌ازآن انجام‌وظیفه کند.

مسئول دفتر مامایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اصلی‌ترین خدمت مامای همراه به مادران باردار را زمان  زایمان عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: در صورت موافقت بیمارستان، مامای همراه می‌تواند حتی همراه مادر در اتاق زایمان حاضر شود و به او در زایمان کمک و آرامش دهد.

به گفته دکتر کاظمی طرح ماما همراه کاملاً اختیاری است و مادران باردار در صورت تمایل می‌توانند برای خود ماما همراه با هزینه 380 هزار تومان در ماه و از هفته 20 تا 37 حاملگی بگیرند و این اقدام اجباری نیست.

وی در خصوص نحوه انتخاب ماما همراه نیز اظهار داشت: مادران باردار برای انتخاب مامای همراه، سه ماه قبل از تاریخ زایمان به یکی از مراکز خدمات مشاوره مامایی در سه‌نقطه شهر کرمانشاه یعنی مراکز مشاوره مادرانه در چهارراه اجاق، مرکز رویان در چهارراه 30 متری دوم و مرکز نور در 22 بهمن مراجعه کرده و درخواست ماما همراه کنند.