مجید یزدان پناه گفت: با بهر‌ه‌گیری از طرح همیار مشاوره، می‌توانیم زمینه توانمند ساختن دانش‌آموزان را فراهم آوریم و به آنان جهت مشارکت در فعالیت‌های مشاوره‌ای و کنترل رفتارهای آسیب‌زا کمک کنیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، مدیرکل آموزش‌وپرورش کرمانشاه در خصوص بازگشایی مدارس مناطق زلزله‌زده، گفت: همیار مشاوران می‌توانند با ارتباط مؤثر، بین خود و سایر دانش‌آموزان مناطق زلزله‌زده، با مشاوران مدرسه، همکاری فعال داشته باشند و در کاهش استرس و نگرانی دانش‌آموزان و انتقال روحیه امید، تلاش و سرزندگی سایر دانش‌آموزان مؤثر واقع شوند.

 وی افزود: در دوره نوجوانی، در اوج بحران‌های روحی و روانی، دانش‌آموزان بیشتر به سمت همسالان و هم‌کلاسی‌های خود گرایش دارند و از آن‌ها کمک می‌خواهند و با آن‌ها درد دل می‌کنند و اگر با مهارت‌آموزی شرایطی را برای بهبود اجرای صحیح طرح همیار مشاور فراهم آوریم، آسیب‌های اجتماعی دانش‌آموزان تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

یزدان پناه خاطرنشان کرد: مشاوران می‌توانند با تکیه‌بر توانایی و تخصص خود، در بازسازی روح و روان امیدهای فردای این آب‌وخاک که در زلزله آبان ماه 96 دلشان لرزید، نقش اساسی و عملی داشته باشند و در کاهش (PTSD) استرس و نگرانی پس از حوادث، به‌ویژه زلزله آبان 96 بسیار مفید و کاربردی عمل کنند تا زمینه تعلیم و تربیت در محیطی آرام، در مدارس فراهم شود.

مدیرکل آموزش‌وپرورش کرمانشاه افزود: مشاوران با تخصص و باانگیزه کرمانشاهی با تکیه‌بر توان و دانش خود، نقشی اصلی در کاهش اضطراب دانش‌آموزان به‌‌ویژه دانش‌آموزان مناطق زلزله‌زده کرمانشاه دارند که امید است این دانش و تخصص درزمینهٔ مشاوره، به دانش‌آموزان همیار مشاور نیز انتقال یابد.

وی بابیان اینکه آسیب‌های روحی، روانی و رفتاری دانش‌آموزان، مهم‌ترین مسئله است که باید موردتوجه قرار گیرد خاطرنشان کرد: همان‌طور که بزرگان ما گفته‌اند "تزکیه مقدم بر تعلیم" است و دانش‌آموز وقتی در امر تحصیل موفق است که‌ در کنار وضعیت جسمی مناسب، آرامش روحی و روانی داشته باشد.

یزدان پناه همچنین خوش‌رفتاری و گوش دادن به درد دل‌های این دانش‌آموزان در مناطق زلزله‌زده را به همیار مشاوران گوشزد کرد و افزود: از نتیجه‌گیری‌های عجولانه و سطحی در مورد دانش‌آموزان پرهیز و سعی شود با آن‌ها ارتباط دوستانه و صحیح برقرار گردد.