معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان از اجرای عملیات تکمیلی سد خاکی «لاور میستان» در شهرستان بستک خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، «شهروز شجاعی» در رابطه با اجرای این طرح عنوان کرد: از آنجا که این محدوده تنها تأمین کننده منابع آب شرب شهر بستک است و با توجه به اهمیت آب در منطقه، توجه به منابع آب این ناحیه از اولویت خاصی برخوردار است.

وی در ادامه افزود: در همین راستا یکی از اهداف مهم این پروژه ، بهره گیری از سیلاب مسیل‌های مشرف به لاورمیستان است که به منظور تغذیه منابع زیرزمینی بخصوص جلوگیری از کاهش افت سطح آب در چاه‌های مورد بهره برداری برای آب شرب بستک صورت می‌گیرد.

این مقام مسئول تصریح کرد: از دیگر اهداف طرح، کنترل سیلاب به منظور کاهش خسارات سیل و جلوگیری از فرسا یش آبی در مسیل‌های مورد مطالعه است.

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان  با اشاره به اینکه بهبود منابع آب کشاورزی از نظر کمی و کیفی از دیگر اهداف اجرای طرح است گفت: با توجه به محرومیت منطقه،  اجرای این طرح باعث ثبات اشتغال در محدوده مورد مطالعه می شود که یکی از اهداف کلی و سیاست‌های کلان دولت است همچنین اجرای طرح بطور کلی موجبات توسعه پایدار را در این ناحیه فراهم میکند.

شجاعی درباره مختصات این طرح نیز اظهار کرد: بر اساس مطالعات، سد تغذیه مصنوعی لاور-میستان از نوع خاکی با هسته رسی به ارتفاع حدود شش متر از بستر رودخانه است که با احداث این سد امکان تامین و ذخیره سازی آب مورد نیاز بصورت زیرزمینی در سفره‌های آب زیرزمینی امکان‌پذیر خواهد شد علاوه بر اینکه با کنترل سیلاب از خسارت‌های ناشی از سیلاب کاسته می شود.

وی در پایان با اشاره به مختصات جغرافیایی این طرح گفت: محدوده طرح در لاورمیستان ( یکی از روستاهای دهستان جناح ) قرار دارد. فاصله بخش جناح تا شهرستان بستک 34 کیلومتر و فاصله لاورمیستان تا شهرستان بستک حدود 57 کیلومتر است و میزان هزینه اجرای این طرح بالغ بر 67 میلیارد ریال است.