سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: نرخ بیکاری در خوزستان 14/3 درصد بوده و دارای 220 هزار بیکار است، که از نرخ متوسط بیکاری در کشور بیشتر است.

به گزارش خبرگزاری موج خوزستان، انوشیروان محسنی پند پی ظهر امروز(15 شهریور) در شورای اشتغال خوزستان، بیان کرد: محسنی با بیان اینکه خوزستان استانی است در چهار بخش کشاورزی، نفت، صنعت و خدمات فعال است، گفت: نرخ بیکاری در خوزستان 14/3 درصد بوده و دارای 220 هزار بیکار است، که از نرخ متوسط بیکاری در کشوری بیشتر است و هدف دولت نیز کاهش میزان بیکاری این استان با اشتغال زایی 30 هزار شغل در سال جاری است.

وی با بیان اینکه در سال 97 حدود چهار برنامه‌ی اشتغال فراگیر، اشتغال روستایی، کارورزی و مهارت آموزی هدف گذاری شده است، گفت: گزارش های مربوط به نرخ بالای بیکاری نشان دهنده عدم توجه به برنامه اشتغال فراگیر بوده و باید در این راستا هدف ها را تعیین کرده و گام برداشته شود.

محسنی با اشاره به اینکه در بخش اشتغال روستایی 340 میلیارد تومان سهم خوزستان بوده است، ادامه داد: از این مقدار 117 میلیارد تومان پرداخت شده که در میان استان ها و با تلاش استاندار خوزستان در این بخش فعالیت های بسیار خوبی صورت گرفته اما در طرح های اشتغال فراگیر به دلیل نرخ بالای سود و همچنین کارورزی ضعف هایی وجود دارد.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر ضرورت اشتغالزایی و توجه ویژه به خوزستان تأکید کرد و گفت: باید زمینه ماندگاری مردم خوزستان در استان خود را فراهم  و از مهاجرت جلوگیری شود; زیرا این استان شرایط خاص و ویژه برای سکونت و اشتغال زایی دارد.

وی در پایان با بیان اینکه در صورتی که از اشتغال موجود، بیکاری اجباری حاصل شود، آثار روحی و روانی بسیاری بوجود می آید، خاطرنشان کرد: در راستای حفظ مشاغل موجود 2 هزار میلیارد تومان در جهت حمایت از بنگاه ها و کارگاه های اقتصادی در نظر گرفته شده که یک هزار میلیارد تومان توسط دولت و یک هزار میلیارد تومان نیز توسط صندوق بیمه بیکاری تأمین شده است.