مانور هشدار سونامی به صورت منطقه ای با هماهنگی کمیته بین الدولی اقیانوسی و سامانه هشدار سونامی اقیانوس هند، به طور همزمان با 24 کشور حاشیه اقیانوس هند در روستای بحل شهرستان جاسک به انجام رسید.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان «صمد حمزئی» در حاشیه مانور سونامی ابراز داشت: پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، سازمان مدیریت بحران کشور و استان هرمزگان، سازمان هلال احمر، فرمانداری بندرجاسک، شهرداری، اورژانس، آتش نشانی و نیروهای نظامی و انتظامی در کنار مردم محلی روستای بحل جاسک در این مانور حضور داشتند.

وی اظهار کرد: بندر جاسک به دلیل قرار گرفتن در سواحل دریای عمان و وجود گسل فعال مکران  در این دریا امکان وقوع سونامی در آن وجود دارد.

رئیس پژوهشگاه مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس خاطرنشان کرد: مانور هشدار سونامی به منظور آمادگی مردم و نهادهای امدادی جهت مقابله با این رخداد و هماهنگی بین دستگاهی ادارات در تخلیه سریع مردم از مناطق خطر به انجام رسید.

حمزئی در پایان اظهار کرد: در این مانور اهداف تعیین شده در اعلام به موقع هشدار، ورود سریع نیروهای امدادی به محل، هماهنگی تخلیه سریع محل، خروج به موقع روستاییان از خانه ها، ارسال به موقع وسایل نقلیه عمومی به منطقه خطر، خروج اضطراری با نظم و انضباط توسط پلیس و نیروهای نظامی، تعیین محل امن، نصب تابلوهای دسترسی به منطقه امن، برپایی چادر و مکان اقامت در محل امن با زمان بندی تعیین شده محقق شد.