مدیرعامل شرکت پتروشیمی غدیر گفت: 9 پروژه اقتصادی با حضور سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عصر چهارشنبه (14) در شرکت پتروشیمی غدیر واقع در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر افتتاح و کلنگ زنی شد.

محمدامین بیانک مدیرعامل پتروشیمی غدیر در گفتگو با خبرنگار موج خوزستان، گفت: پروژه های بازسازی و راه اندازی واحد 800، راه اندازی خط بسته بندی FFS، ایجاد مخزن زمینی سیستم پیش تسویه پساب واحد VCM و نوسازی سکشن 600 از طراحی تا اجرا، تسویه پساب کل مجتمع، نصب و راه اندازی آنالایزرهای آنلاین دودکش های مجتمع، نصب و راه ندازی آنالایزرهای COD ، TDS و PH ، نصب سیستم اطفاء حریق Aerosol، اجرای خط بسته بندی جامبو و پروژه راه انداز بیسیم های مخابراتی های وب، امروز با حضور انوشیروان محسن بند پی در شرکت پتروشیمی غدیر واقع در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر افتتاح و کلنگ زنی شد.

بیانک گفت: 5 پروژه افتتاح شد و 4 پروژه دیگر هم پیش از 22 بهمن سال جاری افتتاح می شود که با اعتبار  135 میلیارد ریال به اضافه دو میلیون یورو و یک میلیون دلار اجرا می شود.

وی ادامه داد: ناحیه 800 واحد VCM با هدف بازیافت اسید کلریدریک 18% از Waste gas و Waste Liquid تولید شده در فرآیند VCM طراحی و در نظر گرفته شده است. این مهم با سوزاندن موارد مذکور در کوره زباله سوز واحد 800 در دمای 1350 درجه سانتیگراد محقق می شود.

مدیر عامل پتروشیمی غدیر در خصوص راه اندازی خط بسته بندی FFS، افزود: خط FFS یکی از جدیدترین تکنولوژی های بسته بندی پودر در دنیاست که با هدف ارتقاء کیفیت بسته بندی محصول، جایگزینی پاکت پلاستیکی به جای پاکت کاغذی و افزایش قابل ملاحظه دقت در توزین و در راستای افزایش سطح رضایتمندی مشتریان طراحی و به اجرا رسیده است.

او با اشاره به ایجاد مخزن زمینی سیستم پیش تسویه پساب واحد VCM و نوسازی سکشن 600 از طراحی تا اجرا، گفت: پسابهای ایجاد شده چه از فرآیند، و چه از Chemical Sewer وارد بخش 600 واحد  VCMمی شود که به منظور مدیریت و کنترل پسابهای تولیدی در آن واحد مخزن زمینی AD-601 به حجم حدوداً 350 متر مکعب احداث شده که در این مخزن عملیات ته نشینی EDC و ترکیبات هیدروکربنی موجود در پساب و در نهایت کاهش بار آلودگی شیمیایی((COD  پساب می شود. عملیات احیاء و پوشش عایق آن در مدت 9 ماه کاری به انجام رسیده و آماده بهره برداری است.

این مقام مسئول با اشاره به تسویه پساب کل مجتمع، خاطر نشان کرد: از ابتدای راه اندازی شرکت پتروشیمی غدیر به دلیل عدم اجرای زیرساخت های مربوط به کنترل پساب تولیدی در مجتمع، همچنین مغایرت پارامترهای مربوط به پساب با SPEC قرارداد با تصفیه خانه فجر و عدم همکاری تصفیه خانه در این خصوص، پساب ناشی از فرایند تولید به صورت مستمر به آبهای سطحی و از طریق خروجی های مجتمع به خوریات منطقه تخلیه می گردید. بنابراین نسبت به برگزاری مناقصه عمومی اقدام و پس از بررسی پروپزال های ارائه شده توسط تیم فنی مجتمع در نهایت شرکت PACT واقع در کشور امارات متحده عربی جهت این منظور انتخاب و در تاریخ 23/06/1396 قرارداد فی مابین منعقد گردید. سیستم پیشنهادی این شرکت شامل 6 کانتینر است که از این تعداد 4 کانتینر آماده حمل به پتروشیمی غدیر است.

بیانک اظهار کرد: این پروژه با سیستم RO طراحی شده در انتهای سیستم تصفیه، بیش از نیمی از پساب تولیدی بازیافت و وارد چرخه تولید می شود.

مدیر عامل پتروشیمی غدیر، بیان داشت: نصب آنالایزرهای آنلاین بر روی دودکش منابع احتراقی مجتمع های پتروشیمی جزء الزامات سازمان محیط زیست بوده و در این راستا طراحی، تأمین و نصب آنالایزرهای مذکور در جهت صیانت از محیط زیست در لیست پروژه های مجتمع غدیر قرار گرفته است.

وی گفت: جهت پایش لحظه ای پارامترهای آلاینده پساب خروجی از مجتمع و کنترل آنها در محدوده مجاز الزامات محیط زیست، پروژه تأمین و نصب آنالایزر آنلاین COD ، TDS و Ph در دست اجرا قرار گرفته است.

بیانک ادامه داد: نصب اطفاء حریق Aerosol سیستم اطفاء حریق Aerosol جایگزین سیستم قدیمی CO2 شده است. این سیستم به علت راندمان بالاتر و عدم نیاز به لاین کشی و کپسولهای CO2، باعث کاهش هزینه های مجتمع شده است. همچنین نصب این سیستم منجر به افزایش ایمنی پرسنل، اطفاء بهتر حریق و جلوگیری از خطرات احتمالی گاز CO2 می شود.

مدیر عامل پتروشیمی غدیر تصریح کرد: در راستای ارتقاء تکنولوژی و کیفیت بسته بندی جامبوبگهای محصول PVC و همچنین به منظور افزایش رضایتمندی مشتریان علی الخصوص در بخش داخلی؛ خرید و نصب خط اتوماتیک جامبوبگ زنی با بهره گیری از تجربه موفق خط FFS تعریف و اجرا گردید.

وی در خصوص راه اندازی بیسیم های مخابراتی های وب گفت: سیستم رادیو ترانک کشور که از به روزترین فناوری دنیا در بستر LTE یا 4G استفاده می نماید دارای امکاناتی نظیر پایداری ارتباطات در مواقع بحران و از بین رفتن محدودیت جغرافیایی در بهره برداری از بیسیم ها، تماس های انفرادی و گروهی، و با توجه به نوع تکنولوژی امکاناتی نظیر موقعیت یابی و  STREAM  آنلاین و همچنین 20 برابر پهنای باند بیشتر نسبت به سایر تکنولوژیهای موجود را داراست و پتروشیمی غدیر به عنوان اولین بهره بردار از این تکنولوژی با همکاری اپراتور رادیو ترانک کشور های وب است.