مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: پناهگاه حیات وحش سفید کوه ازنا، اصلی‌ترین زیستگاه قوچ و میش در استان لرستان است.

به گزارش خبرگزاری موج از لرستان، مهرداد فتحی بیرانوند روز چهارشنبه در بازدید از پناهگاه حیات وحش سفیدکوه ازنا افزود: در سال جاری، ساخت و مرمت 10 چشمه آبشخور مصنوعی در این پناهگاه آغاز شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان، اظهار داشت: وجود این آبشخورها جهت حفظ و افزایش جمعیت حیات وحش و ایجاد شرایط زیستگاهی مناسب به خصوص در فصول گرم سال لازم و ضروری و روند فعلی مرمت و ساخت آنها نیز مطلوب است.

وی تصریح کرد: همچنین برنامه های مختلفی از جمله افزایش تعداد نیروی محیط بان، تلاش برای نصب سیستم پایش آنلاین و ایجاد پاسگاه‌های سیار در سطح منطقه به منظور افزایش ضریب حفاظت پناهگاه در دست اجرا است.

احداث 2 چشمه آبخشور مصنوعی در سفیدکوه ازنا در دستور کار قرار گرفت

فتحی بیرانوند اضافه کرد: امسال برای رشد جمعیت حیات وحش و داشتن آمادگی برای مقابله با خشکسالی‌های احتمالی، احداث 2 چشمه آبشخور مصنوعی در پناهگاه حیات وحش سفید کوه ازنا در دستور کار قرار گرفت.

وی گفت: پناهگاه حیات ‎وحش ازنا در قیاس با منطقه حفاظت‌ شده اشترانکوه، چندان پرآب نبوده و فاقد سراب‎های بزرگ و دریاچه است و چشمه‎ و سراب، مهم‎ترین منابع آبی منطقه را تشکیل می‎دهند.

پناهگاه حیات وحش سفیدکوه ازنا 24 هزار هکتار وسعت دارد

فتحی بیرانوند، ادامه داد: پناهگاه حیات وحش سفیدکوه با 24 هزار هکتار مساحت در فاصله‌ی 10 کیلومتری شهر ازنا واقع شده و به‎علت عبور جاده‌ی اصلی ازنا - دورود از میان تنگه‎ای به نام تنگه کاروان‎سرا این ناحیه به 2 منطقه کوهستانی، به‎نام سفیدکوه بزرگ و سفیدکوه کوچک تقسیم شده است.

وی، افزود: این 2 منطقه از دیرباز به‎علت برخورداری از پوششی چون درختچه‎های انجیر، زرشک، بادام کوهی، چشم‎اندازهای زیبا و دره‎های با صفا مورد توجه مردم دیار لرستان، دیگر استان‎ها و توریست‌های خارجی بوده است.