رئیس کل دادگستری لرستان گفت: ارائه خدمت از سوی دستگاه‌های خدمات رسان به واحدهای احداثی در مناطقی که تغییر کاربری انجام نشده و همچنین شهرداری مجوز صادر نکرده خلاف قانون است.

به گزارش خبرگزاری موج از لرستان، جعفر بدری روز سه شنبه در شورای اداری اشترینان در محل بخشداری این شهر افزود: امروزه در برخی مناطق مانند ونایی و گلدشت در شهرستان بروجرد و یا نقاط دیگر استان ساخت و سازهای غیر قانونی صورت می‌گیرد که دهیاران وظیفه دارند قبل از هرگونه اقدامی این موضوع را گزارش و دستگاه‌های خدمات رسان نیز برابر تاکید شورای حفاظت از اراضی تنها با داشتن مجوزهای لازم خدمات را ارائه دهند.

وی اظهارداشت: در شهرستان خرم‌آباد واحدی با 6 میلیارد ریال هزینه بدون مجوز احداث شد که پس از تشکیل پرونده و اعلام به مرجع قضایی شهرستان، حکم تخریب آن صادر شد.

رئیس کل دادگستری لرستان با اشاره به نقش دهیاریها در ارائه این گزارشات و جلوگیری از ساخت و سازهای غیر قانونی بیان کرد: مهمترین وظیفه دهیاران حفاظت از اموال عمومی است و در قانون شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز تاکید شده که دهیاریها باید از اموال عمومی در حوزه استحفاظی خود حمایت و حراست کنند.

بدری اضافه کرد: در صورت تعرض به منابع عمومی، دهیاری‌ها نباید بی‌تفاوت باشند و باید این اقدامات را به دستگاه قضایی، انتظامی و اطلاعاتی گزارش دهند.

وی پدیده مهاجرت روستاییان به شهر را یک معضل دانست و ادامه داد: با توجه به اینکه تعداد روستاها زیاد شده و دارای اب، برق، گاز، تلفن، جاده آسفالت و بسیاری امکانات هستند به دلیل عدم اشتغال به شهرها مهاجرت کرده و درحاشیه شهر ساکن می شوند.

رئیس کل دادگستری لرستان گفت: اشتغال در بخش کشاورزی به دلیل خرد شدن اراضی برای روستاییان چندان به صرفه نیست و مجبور به سکونت در حاشیه شهرها و بروز مشکلات فراوان برای دستگاه‌های خدمات رسان است.

مجوز احداث زندان جدید بروجرد اخذ شده است

بدری افزود: مصوبه احداث زندان بروجرد اخذ شده و تا کنون مشکل تامین زمین برطرف نشده است.

نباید با مردم طلبکارانه برخورد کنیم

وی بیان کرد: در موضوع تکریم ارباب رجوع اشکالاتی به دستگاه قضایی و اجرایی وارد است و مردم برای رفع گرفتاری به ما مراجعه می کنند. لذا نباید طلبکارانه با آنها برخورد نمود.

مجازات حبس، بازدارنده نبوده است

رئیس کل دادگستری لرستان اضافه کرد: زندان و رسیدگی به پرونده‌ها نتوانسته جلوی جرم را بگیرد باید مسایل را رصد و مشکلات را ریشه ای برطرف نمود.

بدری ادامه داد: در بروجرد چهار برابر ظرفیت استان زندانی نگهداری و روزانه 25میلیون برای نگهداری آنها هزینه می شود که این رقم در ماه بسیار بالا است.

وی افزود: هر جوان یک دوره خطر بین 15تا 25سال باید پشت سر بگذارد که در این زمان نهادهای آموزشی باید شرایط تحصیل را فراهم نماید زیرا 90 درصد زندانیان افراد بی سواد هستند.

افزایش قیمت سکه موجب افزایش حجم دادخواست طلب مهریه شده است

رئیس کل دادگستری لرستان گفت: امروز افزایش قیمت سکه موجب شده تا میزان پرونده‌های مهریه در دادگاه خانواده افزایش یابد.

فساد در دستگاه‌های اجرایی لرستان به حداقل رسیده است

بدری اضافه کرد: نظارت برعملکرد ادارات بر عهده حراست ها و اداره کل بازرسی استان است که در چند سال اخیر مساله فساد در ادارات لرستان به حداقل ممکن رسید.

جعفر بدری

در صورت عدم سازش، شورای شهر بروجرد منحل می‌شود

وی اظهارداشت: در قراردادها شهرداری و شوراهای شهر در شرایطی نیستیم که گروکشی و یا امتیازگیری کنیم.در مورد شورای شهر بروجرد گزارشی رسیده که به هیات حل اختلاف ارجاع شده است. لذا در صورت عدم سازش، شورای شهر بروجرد منحل می‌شود.

رئیس کل دادگستری لرستان ادامه داد: با وجود شرایط و فشارهای اقتصادی، معطل ماندن کارهای عمرانی و خدماتی موجب نارضایتی شهروندان می‌شود. لذاا لازم است تا هیات های حل اختلاف این ناسازگاری‌ها را به سرعت بررسی کنند.