با هدف تمرین آمادگی مقابله با حوادث سونامی، ۱۳ شهریور ۹۷ "مانور بین‌‌المللی سونامی" همزمان با ۲۴ کشور در جاسک و چابهار برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، علی خوش‌خلق رییس‎ ‎مرکز ملی پیش‌بینی و هشدار مخاطرات دریایی پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی درباره  برگزاری مانور بین‌المللی سونامی در جاسک، گفت: این مانور بین‌المللی تمرین مقابله با حوادث سونامی است که به صورت همزمان در ۲۴ کشور حاشیه اقیانوس هند برگزار می‌شود.

به گفته وی، آمادگی مردم و نهادهای دولتی ‌برای مقابله با اثرات منفی سونامی و همچنین ارتقای سطح همکاری‌های بین‌المللی بین کشورهای ‌حاشیه اقیانوس هند به عنوان مهمترین اهداف برگزاری این مانور محسوب می‌شود. ‌

وی افزود: در راستای برگزاری این مانور، یک کارگاه آموزشی در ‌زمینه سونامی و مخاطرات ناشی از آن همزمان در چابهار و جاسک برای مسئولان و شرکت‌کنندگان در مانور برگزار می‌‌شود. ‌

صمد حمزه‌ای سرپرست مرکز اقیانوس‌شناسی خلیج‌فارس هم با تشریح جزییات این برنامه در جاسک گفت: طبق طراحی این مانور، ساعت ۱۰:۳۰ سه‌شنبه ۱۳ شهریور زلزله‌ای به شدت ۹ ریشتر در گسل مکران (۱۰۰ کیلومتری بندر جاسک) به وقوع می‌پیوندد.

این زمین‌لرزه قادر به ایجاد امواجی به ارتفاع ۱۵ متر است که موجب آب‌گرفتگی (بین  ۵۰ سانت تا ۱۰ متر) ۹۰ درصد شهر جاسک و روستاهای ساحلی اطراف خواهد شد و ساکنان منطقه ۲۵دقیقه برای فرار از این خطر احتمالی زمان دارند و افرادی که نتوانسته‌اند منطقه را ترک کنند باید مطابق برنامه‌های هشدار به بالای درختان و ساختمان‌های بلندمرتبه پناه ببرند.

وی یادآور شد: حدود ۷۰ سال قبل سونامی در منطقه مکران رخ داد که موجب کشته شدن افزون بر ۴ هزار نفر در کشورهای پاکستان، هندوستان و ایران شد که بیشترین آثار ویرانگر آن متوجه پاکستان بود ولی موج سونامی تا کوه‌مبارک هرمزگان هم رسید.

حمزه‌ای افزود: احتمال وقوع سونامی با توجه به عمق دریا در تنگه‌هرمز و خلیج‌فارس وجود ندارد ولی وقوع پدیده شبه‌سونامی و طوفان‌هایی که منجر به ایجاد امواج بلند می‌شوند مناطق ساحلی ایران در دریای عمان وجود دارد.