امام جمعه شیراز در جلسه شورای امر به معروف و نهی از منکر استان فارس گفت: طبق احکام و روایات ذکر شده در باب امر به معروف و نهی از منکر؛ این فریضه الهی باید به گونه ای با ظرافت انجام گیرد که تأثیر داشته باشد زیرا اگر اثرگذار نباشد، وجوبش منتفی می شود، یعنی شرط وجوب اگر به معروف و نهی از منکر این است که احتمال تاثیر بدهیم و به گونه ای عمل کنیم که تأثیر داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری موج از فارس؛ آیت الله لطف الله دژکام در جلسه شورای امر به معروف و نهی از منکر استان فارس با بیان اینکه در زمینه امر به معروف و نهی از منکر می خواهیم احکام شرعی را در جامعه پیاده کنیم و این کار ظرافت هایی دارد که اگر رعایت نشد نتیجه عکس دارد، گفت: طبق احکام و روایات ذکر شده در باب امر به معروف و نهی از منکر؛ این فریضه الهی باید به گونه ای با ظرافت انجام گیرد که تأثیر داشته باشد زیرا اگر اثرگذار نباشد، وجوبش منتفی می شود، یعنی شرط وجوب اکر به معروف و نهی از منکر این است که احتمال تاثیر بدهیم و به گونه ای عمل کنیم که تأثیر داشته باشد.

جلسه شورای امر به معروف و نهی از منکر استان فارس

وی افزود: گاهی ما به حساب اجرای این امر الهی شروع به کار می کنیم و پس از مدتی می بینیم که نه تنها امر به معروف را پیش نبرده، بلکه به آن لطمه زده ایم لذا باید سلیقه ها و توانمندی ها و قدرت های دوستان عزیز اعضای شورای امر به معروف و نهی از منکر استان فارس به میدان بیاید تا به نتیجه مطلوب برسیم.

نماینده ولی فقیه در فارس با اشاره به فرا رسیدن ماه محرم الحرام، اظهار داشت: چند روز دیگر غوغای انقلاب حسینی همه ابعاد اجتماع ما را فرا می گیرد و خداوند متعال توفیق داده است که در این ایم جلسه شورای امر به معروف و نهی از منکر استان فارس تشکیل شود چرا که این فریضه الهی از اهداف اصلی انقلاب امام حسین (ع) بوده است.

امام جمعه شیراز با ابراز امیدواری از اینکه جلسات ستادی شورای امر به معروف و نهی از منکر، جلسه سخنرانی نباشد، افزود: جمع حاضر نیازمند سخنرانی نیست بلکه این جلسات باید متمرکز شده و روی برنامه ریزی، هدف گذاری و اجرایی کردن آنچه برای احیاء امر به معروف و نهی از منکر لازم است بحث شود.

جلسه شورای امر به معروف و نهی از منکر استان فارس

این استاد اخلاق، پیشنهاداتی در باب چگونگی کار و فعالیت در ستاد امر به معروف و نهی از منکر را مطرح کرد و گفت: فاصله زمانی میان جلسات قبل با زمان حال، موجب شده شرایط به کلی تغییر کند و حال با توجه به اینکه  امروز قانون امر به معروف و نهی از منکر در مجلس شورای اسلامی مصوب و به دستگاه ها ابلاغ شده است و ما در این شورا باید به اجرایی شدن این قانون بیاندیشیم لذا اجرای این قانون به نگاه های بسیار عمیق اجتماعی، اجرایی و مدیریتی نیاز دارد.

آیت الله دژکام تأکید کرد: نکته این است که باید این جلسات به صورت مستمر تشکیل شود و همه مسئولان استان خود را متعهد به شرکت در آن بدانند؛ البته می دانیم وقت همه عزیزان محدود است اما این فریضه، واجب الهی و یکی از فروع دین است که مورد توجه همه شما بوده و باید وقتی را تعیین کنیم و به آن پایبند شویم.

وی ادامه داد: در برخی مراکز مانند دانشگاه ها، تقاضای جدی برای راه اندازی ستاد امر به معروف و نهی از منکر  وجود دارد که البته برای انجام این کار نیاز به ظرافتی خاص می باشد چرا که نگاه ما در این زمینه باید عالمانه، مؤمنانه و مستمر باشد و استمرار آن سلیقه، علم، ایمان و باور میخواهد.

جلسه شورای امر به معروف و نهی از منکر استان فارس

نماینده ولی فقیه در فارس تصریح کرد: پیامبر گرامی اسلام برای تبلیغ دین به طائف می رفتند و معنای این سفرها این است که ما باید گاهی برای پیشبرد این واجب الهی، خدمت متولیان امر بروید و بگوییم که دوست داریم سبک زندگی اسلامی و رفتارهای تمدنی ما قشنگ تر جلوه کند و به همین دلیل آمده ایم تا از شما کمک بطلبیم.

امام جمعه شیراز افزود: قطعاً کسی مخالف اجرای صحیح و اثرگذار این فریضه الهی نیست اما به دلیل اینکه گاهی اوقات احساس می شود جایگاه افراد مؤثر دیده نمی شود و احترام بزرگان حفظ نمی شود؛ کار به مشکل بر می خورد لذا دعوت از مدیران و مسئولان برای همکاری باید به صورتی باشد که آنها را سر شوق و ذوق بیاورد.

آیت الله دژکام ادامه داد: وقتی به کسی میگوییم امر به معروف و نهی از منکر کند، در اصل ولایت الهی را به او  تفویض کرده ایم یعنی به او مقام داده ایم لذا این ولایت الهی اگر بخواهد پیدا شود اول در خود شخص تواضع ایجاد می کند.

جلسه شورای امر به معروف و نهی از منکر استان فارس

وی اضافه کرد: در روایت آمده که آمر به معروف و ناهی از منکر خلیفه خداست؛ حال اگر مقام خلیفه اللهی را گرفته است، باید سر تواضع و شکر به زمین بگذارد که خدا او را قبول کرده است.

نماینده ولی فقیه در فارس گفت: در باب آموزش امر به معروف و روش های اجرایی آن باید  یک طرح کلی را داشته باشیم و نباید بگوییم که تاکنون انجام این فریضه الهی هیچ تأثیری نداشته است زیرا اگر به اطرافمان خوب بنگریم می بینیم که رفتار های غلط در جامعه تأثیر منفی داشته و رفتارهای خوب نیز اثر خود را گذاشته است.

امام جمعه شیراز افزود: البته کارهای غلط بیشتر جلوه کرده است و باید آن رفتار را اصلاح کنیم، اما اصل قضیه این نیست و در دوره ای که می خواهیم خبر خوب و امیدوارانه به مردم بدهیم نباید ناامید باشیم.