مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری هرمزگان گفت: خروج کالاهایی که بر اساس معافیت ملوانی وارد شده جهت فروش تجمیعی به خارج از استان ممنوع است و باید از این فرصت برای تحول و رونق بازار داخلی استان و شهرستان با جذب مردم و گردشگران دیگر استان‌ها استفاده کرد

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، نشستی با حضور عزیز الله کناری، مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری هرمزگان، میر هاشم خواستار، فرماندار بندر خمیر، مسئولان گمرک استان و شهرستان و همچنین دریابانی با ملوانان و لنج داران شهرستان بندر خمیر به‌منظور تشریح آیین‌نامه واردات کالاهای ملوانی و توضیح مصوبات جدید در این حوزه برگزار شد.

مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری هرمزگان در این جلسه اظهار کرد: بر اساس اصلاحیه 13 خرداد 1397 آیین‌نامه ملوانی، هر یک از ملوانان لنج‌های زیر ٥٠٠ تن، شش بار در سال و هر بار تا سقف 15 میلیون تومان معاف از عوارض گمرکی هستند.

کناری افزود: این مصوبه کمکی برای ملوانان و لنج‌داران جهت واردات کالای ملوانی است و بر اساس همین آیین‌نامه ملوانان می‌توانند صادرات کالا نیز انجام دهند.

وی با تأکید بر ضرورت آگاهی ملوانان از چهارچوب این آیین‌نامه و اجرای دقیق آن بیان کرد: در چارچوب این آئین‌نامه لنج داران و ملوانان می‌توانند کالاهای موردنیاز خود را به‌صورت قانونی وارد کنند.

مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری هرمزگان تصریح کرد: خروج کالاهایی که بر اساس معافیت ملوانی وارد شده جهت فروش تجمیعی به خارج از استان ممنوع است و باید از این فرصت برای تحول و رونق بازار داخلی استان و شهرستان با جذب مردم و گردشگران دیگر استان‌ها استفاده کرد.

کناری همچنین با اشاره به مشکل ملوانان در زمینهٔ انبار کالا نیز ابراز کرد: اگر ملوانان از منزل و حیاط خود به‌عنوان انبار کالاهای واردشده استفاده می‌کنند باید برای جلوگیری از توقیف توسط نیروی انتظامی محل انبار را در سامانه گمرک ثبت کنند.

فرماندار بندر خمیر نیز در این جلسه با بیان اینکه مردم شهرستان خمیر نجیب و قانون‌مدار هستند عنوان کرد: اجرای بخشنامه‌های قانونی شرایط کار ملوانان را بهبود می‌بخشد و هرگونه تعامل لازم برای بهبود وضعیت کاری و رفاه لنج داران انجام می‌گیرد.