مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی گفت: طرح پایش بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در روستاها و تمامی بازارچه‌های فروش پرندگان و با هدف رهگیری تیپ‌های مختلف ویروس این بیماری در بین پرندگان آبزی بومی استان از پنجم شهریور ماه آغاز شده و تا 11 شهریور ماه ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی دامپزشکی استان ، امیر حسین بهداد در این رابطه اظهار کرد: در این طرح 73 نفر از کارشناسان اداره کل دامپزشکی استان و شهرستان‌ها نمونه برداری سواپ از پرندگان آبزی بومی شامل غاز و اردک را انجام داده، که پس از انجام آزمایشات تخصصی بیولوژی مولکولی بر روی نمونه‌های اخذ شده، کارشناسان آزمایشگاه‌های دامپزشکی به ردیابی ویروس H5، H7 و H9‌ اقدام می‌کنند. 
 

همه ساله با مهاجرت پرندگان مهاجر، احتمال شیوع این بیماری در بین طیور پرورشی وجود دارد

 
وی در خصوص نحوه انتقال این بیماری گفت: وجود بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در برخی کشورهای جهان، وجود آلودگی و گردش تیپ های مختلف ویروس آنفلوانزا در طیور بومی و وحشی کشور خطر شیوع این بیماری را افزایش می‌دهد و همه ساله با مهاجرت پرندگان مهاجر، احتمال شیوع این بیماری در بین طیور پرورشی وجود دارد.
  
مرغ
بهداد افزود: در این میان ممکن است پرندگان آبزی بومی در صورت آلوده شدن از طریق مجاورت با پرندگان مهاجر بیمار شده و ویروس را تکثیر و دفع کنند که در این صورت باعث انتشار فعال عامل این بیماری خواهند شد. 
  
وی ادامه داد: در صورت وقوع چنین اتفاقی، احتمال انتقال بیماری به طیور صنعتی بسیار بالا رفته و صنعت مرغداری به صورت جدی تهدید خواهد شد لذا لازم است با اجرای طرح‌هایی نظیر طرح پایش هدفمند آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، از وجود و عدم وجود تحت تیپ‌های فوق به طور مستمر آگاه بوده و به موقع اقدام لازم را انجام داد. 
  
مدیر کل دامپزشکی استان تاکید کرد: از تمامی مرغداران و روستائیان و تمامی کسانی که اقدام به نگهداری، پرورش و خرید و فروش پرندگان می‌کنند خواستاریم تا توصیه‌های بهداشتی و قرنطینه‌ای اداره کل دامپزشکی استان را به ویژه در بحث ورود و خروج خودروها به محوطه مرغداری و همچنین درزگیری کامل سالن‌های پرورشی جهت جلوگیری از ورود پرندگان وحشی به داخل محوطه نگهداری طیور اهلی یا پرورشی جدی گرفته و موارد توصیه شده را رعایت کنند. 
  
وی در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به بررسی‌های به عمل آمده در سال جاری، تا کنون موردی از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان گزارش نشده است.