مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری آذربایجان شرقی گفت: با توجه به آخرین آمار سامانه کارا تا به امروز 1358 طرح در دبیرخانه و کمیته فنی تسهیلات اشتغال روستایی به مبلغ 530 میلیارد تومان به بانک‌های عامل ارجاع شده است که از این تعداد 395 مورد بیش از 170 میلیارد تومان در کمیته‌های تخصصی بانک‌ها مورد تصویب قرارگرفته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج در تبریز، حمید هاشم زاده در جمع خبرنگاران طی سخنانی با اشاره به شرایط اعطای تسهیلات روستایی به متقاضیان واجد شرایط گفت: پرداخت تسهیلات بر اساس مزیت‌ها ،ظرفیت‌های مناطق روستایی و عشایری، بررسی توان فنی و اعتباری و اشتغال زا بودن  طرح ها با اعمال یارانه  و سود میانگین شش درصد صورت می‌گیرد، با توجه به موارد فوق روند حرکتی این تسهیلات ذاتاً حساس بوده و در ارائه تسهیلات فوق به متقاضیان باتدبیر و لحاظتمام مؤلفه‌ها  مذکوراقدام می‌شود.

مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری آذربایجان شرقی، در پاسخ به سؤالی در خصوص برخی از اخبار منتشرشده در رابطه با رتبه استان در جذب تسهیلات اشتغال روستایی اظهار کرد: آنچه برای ما مهم است تحقق اهداف عالیه این طرح در امر اشتغال‌زایی است و ازلحاظ عملکرد بانکی این طرح‌ها میزان طرح‌های مصوب در بانک‌ها  شاخص مناسبی برای ارزیابی قلمداد می‌شود  چراکه این طرح‌ها بعد از تصویب در بانک‌ها در قریب به‌اتفاق  موارد منجر به عقد قرارداد و پرداخت می‌شود که در این خصوص و در حال حاضر  استان آذربایجان شرقی رتبه 9 را کسب کرده است.

حمید هاشم زاده

هاشم زاده خاطرنشان کرد: شاخص مقایسه استان‌ها در کل کشور با در نظر گرفتن کلیه موارد اعم از میزان مصوب بانکی، میزان عقد قرارداد، مبلغ موردنظر، تعداد اشغال موردنظر و ... اعمال می‌شود اما اینکه بخواهیم به‌صورت غیرمنصفانه تنها با یک شاخص عملکرد استان را زیر سؤال ببریم شایسته نیست ، متأسفانه در برخی از اخبار منتشره شاهد هستیم که صرفاً رتبه انعقاد قرارداد به‌عنوان رتبه استان در عملکرد اعطای این تسهیلات قیدشده است.

وی متذکر شد: نباید ازنظر دور داشت که ازنظر  فلسفه ارائه تسهیلات یارانه دار روستایی از سوی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی اساساً مقایسه استان‌ها مدنظر نیست اما  ما از همین مقایسه به‌عنوان محکی برای ارزیابی عملکرد دستگاه‌های ذی‌ربط اجرایی استان استقبال کرده‌ایم.

فرایند ارائه تسهیلات اشتغال از طریق سامانه کارا و به‌صورت هم‌زمان و سراسری در کل کشور در جریان است

وی افزود: فرایند ارائه تسهیلات اشتغال از طریق سامانه کارا و به‌صورت هم‌زمان و سراسری در کل کشور در جریان است و بنابراین رتبه‌های اعلامی استان‌ها نیز گاه به‌طور ساعتی تغییر پیدا می‌کند.

مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری آذربایجان شرقی، در خاتمه با اشاره به رتبه تک‌رقمی استان ازلحاظ طرح‌های مصوب شده بانکی در ارائه این تسهیلات خاطرنشان کرد: در طی ماه‌های گذشته همت جمعی در استان بر بهبود شرایط حاکم بر روند ارائه تسهیلات اشتغال‌زا استوار بوده است و ما توانسته‌ایم در این خصوص رتبه زیر 10 را کسب کنیم این مهم موردتوجه و پیگیری  مستقیم مدیریت ارشد استان بود.