رئیس بیمارستان رازی رشت با بیان اینکه در آینده نزدیک مرکز پیوند مغز استخوان نیز در گیلان راه‌اندازی می‌شود گفت: در سال جدید همه بودجه‌های درمانی کاهش پیداکرده اما ما در تلاش هستیم تا منابع مالی این پیوند را فراهم کنیم.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، انوش دهنادی مقدم  در نشست خبری به مناسبت روز پزشک در بیمارستان رازی رشت با اشاره به اهمیت پیشگیری به‌عنوان نخستین مقوله سلامت اظهار کرد: باید به مقوله بهداشت در زندگی افراد توجه شود چراکه عدم توجه به مقوله بهداشت یکی از عواملی است که باعث مرگ‌ومیر و ازکارافتادگی مردم گیلان می‌شود.

وی با بیان اینکه تأمین سلامت مردم، منجر به کاهش بیماری در استان می‌شود افزود: تضمین سلامت مردم نیاز به تلاش جمعی و همگرایی مردمی دارد تا با پیشگیری و تأمین سلامتی، مردم زیر بار هزینه‌های سرسام‌آور درمان قرار نگیرند.

رئیس بیمارستان رازی رشت پیوند اعضای کلیه، کبد، قلب، ریه، لوزالمعده و حتی روده را از مقوله‌های درمان‌های جدید دانست و بیان کرد: درگذشته پیوند کلیه از فرد زنده انجام می‌شده که این پدیده در 99 درصد از کشورهای جهان مرسوم نبوده چراکه آن‌ها معتقدند این پیوند نیز باید از موارد مرگ مغزی صورت بگیرد.

آمار بالای تصادف و افزایش موارد مرگ مغزی در کشور

رئیس واحد فراهم آوری پیوند اعضا دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به کیفیت زندگی بیمارانی که دچار ناراحتی کلیه هستند تصریح کرد: علاوه بر تأثیر این بیماری بر کیفیت بیماران کلیوی، هزینه‌های بالای این بیماری نیز زندگی آنان را تحت شعاع قرار داده به‌طوری‌که در سال 95 بیماران بیاید بیش از 75 میلیون تومان هزینه را متقبل می‌شدند.

دهنادی مقدم با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سال 93 اقدام به تأسیس مرکز فراهم آوری پیوند اعضا در موارد مرگ مغزی کرده است افزود: بیشتر گروه‌های سنی که با مرگ مغزی اهدای عضو می‌کنند از گروه‌های سنی جوان محسوب می‌شوند اما در کشورهایی مانند اسپانیا متوسط سن اهداکنندگان 65 سال است.

وی با اشاره به آمار بالای تصادف در کشور که موارد مرگ مغزی را افزایش می‌دهد گفت: در سال 96،21 مورد و در سال 97 تاکنون هشت مورد اهدای عضو از موارد مرگ مغزی صورت گرفته است.

رئیس بیمارستان رازی رشت با اذعان به اینکه در خرداد 96 پیوند کبد را در گیلان راه‌اندازی کردیم بیان کرد: سالانه بین سه تا چهار هزار مرگ مغزی در کشور اتفاق می‌افتد که تنها حدود 900 مورد به مرحله اهدا می‌رسد

هر مرگ مغزی می‌تواند حداقل 6 نفر را به زندگی برگرداند

رئیس واحد فراهم آوری پیوند اعضا دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تأکید بر اهمیت ترویج فرهنگ اهدای عضو در کشور افزود: هر مرگ مغزی می‌تواند حداقل 6 نفر را به زندگی برگرداند، این عدد، قابل‌توجه بوده و نیاز به فرهنگ‌سازی دارد.

وی با بیان اینکه یک‌سوم بیماران دیالیزی می‌توانند پیوند شوند گفت: بیشترین نیاز به پیوند در گیلان پیوند کلیه است چراکه بیماری‌هایی مانند دیابت و فشارخون در گیلان بالاست.

بیش از هزار و 100 بیمار دیالیزی در گیلان وجود دارد

رئیس بیمارستان رازی رشت با تأکید بر اینکه بیش از هزار و 100 بیمار دیالیزی در گیلان وجود دارد بیان کرد: از میان بیماران کلیوی که شرایط پیوند را دارا هستند 146 مورد در نوبت پیوند کلیه قرار دارند.

رئیس واحد فراهم آوری پیوند اعضا دانشگاه علوم پزشکی گیلان با انتقاد از عدم پوشش بیمه‌ای در پیوند کبد گفت: متأسفانه بیمه‌ها پیوند کبد را تحت پوشش قرار نمی‌دهند و این‌یکی از مشکلات این حوزه درمانی است.

دهنادی مقدم با اشاره به هشت پیوند کبد از خرداد سال گذشته تاکنون بیان کرد: در پیوند اعضا از اهداکنندگان، هیچ تغییر شکلی در ظاهر اهداکننده ایجاد نمی‌شود تا موجب ناراحتی برای خانواده اهداکنندگان فراهم نشود.

وی با اشاره به پیوند اعضای قطع‌شده بیماران مانند قطع انگشت و پیوند دوباره آن افزود: پیوندهای این‌چنینی شرایط خاصی دارد اما متأسفانه تعداد نیروهای فوق تخصصی برای پیوند اعضایی مانند انگشت کم است.

برگزاری جشن «نفس» در تاریخ 15 شهریور سال جاری

رئیس واحد فراهم آوری پیوند اعضا دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه در آینده نزدیک مرکز پیوند مغز استخوان نیز در گیلان راه‌اندازی می‌شود اظهار کرد: در سال جدید همه بودجه‌های درمانی کاهش پیداکرده اما ما در تلاش هستیم تا منابع مالی این پیوند را فراهم کنیم که برمبنای برآوردهای انجام‌شده یک میلیارد و 500 میلیون تومان تنها هزینه فضای فیزیکی برآورد شده که به دنبال منابع آن هستیم.

رئیس بیمارستان رازی رشت افزود: حدود دو و میلیارد و 500 میلیون تا سه میلیارد تومان نیز هزینه تجهیزات مرکز پیوند مغز استخوان برآورد شده است.

وی با اشاره به برگزاری جشن «نفس» در تاریخ 15 شهریور سال جاری در سالن نیروی انتظامی گفت: رسانه‌ها باید در فرهنگ‌سازی این مسئله زندگی‌بخش تلاش کنند و در نهادینه کردن این مهم اهتمام داشته باشند.