نخستین کارگاه آموزش مقدماتی تئوری ورزش ملی و بومی چوگان ویژه روسای هیات ها شهرستان و کمیته های استان گیلان با حضور استاد پیشکسوت چوگان کشور در رشت برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، نخستین کارگاه آموزش مقدماتی تئوری ورزش ملی و بومی چوگان ویژه روسای هیات ها شهرستان و کمیته های استان گیلان با حضور استاد پیشکسوت چوگان کشور، استاد کاتوزیان به میزبانی سازمان آتش نشانی رشت در این شهرستان برگزار  و با استقبال اعضا روبرو شد.

 در این کلاس آموزشی اعضا با اصول، لوازم، مقدمات اولیه و قواعد بازی چوگان آشنا شدند.

به گزارش خبرگزاری موج؛ چوگان از بازی های کهن ایرانی است که امروزه به ورزشی جهانی تبدیل شده‌است.

ورزش چوگان امروزی از بازی چوان ایرانی منشاء گرفته‌ است.

امروزه بیش از ۷۷ کشور جهان مسابقات و برنامه‌های ویژهٔ چوگان برگزار می‌کنند.

چوگان همچنین از جمله ورزش‌هایی است که از سال 1900میلادی تا سال 1939میلادی به عنوان یک ورزش در مسابقات جهانی المپیک بازی شده و هم اکنون نیز از سوی کمیته بین‌المللی المپیک به عنوان یکی از ورزش‌های جهانی شناخته شده‌است و از دیر باز در خود ایران بازی می شده و قدمتی چند صد ساله دارد اما این ورزش در زادگاه خود ایران چندان مورد اقبال عمومی نیست.

در ورزش چوگان معمولاً از اسب های کوتاه قد استفاده می‌شود، بدین منظور اسبچه‌ها از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند.

جمهوری آذربایجان در ۱۲ آذر ماه ۱۳۹۲ شمسی تصمیم داشت چوگان را در یونسکو به نام خود ثبت کند اما درخواستش در هشتمین نشست کمیته میراث ناملموس یونسکو در باکو پذیرفته نشد و تنها این کشور توانست بازی محلی قره باغ را به عنوان چوگان آذربایجانی ثبت کند.

ایران چوگان را در میراث ناملموس جهانی در یونسکو به نام خود ثبت کرده‌ است.

تلاش اعضای هیات چوگان گیلان در این راستا ترویج فرهنگ این بازی در سطح استان است.