دقایقی پیش و به مناسبت گرامیداشت هفته دولت، عبدالرضا بازدار رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان در نشست خبری با اصحاب رسانه استان شرکت کرد.

به گزارش خبرگزاری موج از لرستان، در دومین روز از هفته دولت، عبدالرضا بازدار رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان در نشست خبری با اصحاب رسانه استان شرکت کرد و در آن، به بیان عملکرد سازمانی و تشریح برنامه‌های این مجموعه در هفته دولت پرداخت.

بازدار در ابتدا، ضمن تبریک هفته دولت و گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر، گفت: خوشحال و خرسندم که در این هفته، میزبان اهالی رسانه استان هستم. امیدوارم خدمات دولت در این هفته ثمرات ارزشمندی برای مردم لرستان در پی داشته باشد.

وی، با بیان اینکه سال گذشته حدود 100 میلیارد در حوزه آب‌وخاک استان توسط جهاد کشاورزی هزینه شده است، بیان داشت: برنامه‌ریزی جهاد کشاورزی در تمام حوزه‌ها بر اساس ظرفیت‌ها و داشته‌های استان صورت می‌گیرد.

برداشت بی‌رویه از آب، منجر به انحراف از الگوی کشت می‌شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان از تهیه الگوی کشت محصولات کشاورزی در سطح استان خبر داد و گفت: اگر حساسیتی روی استفاده از منابع آبی وجود داشته باشد می‌توان شاهد رعایت الگوی کشت بود، چراکه برداشت بدون حساب و کتاب آب منجر به انحراف از الگوی کشت می‌شود.

بازدار گفت: در بحث انحراف از الگوی کشت در مورد برنج مشکل داریم و نیازمند همکاری و مشارکت همگانی هستیم تا این مشکل را اصلاح کنیم.

عدم مشارکت بخش خصوصی قوی در حوزه کشاورزی لرستان یک مشکل اساسی است

وی اظهار داشت: یکی از مشکلات ما در استان کمبود بخش خصوصی قوی برای فعالیت در حوزه کشاورزی است.

بازدار گفت: مباحثی در مورد ارزیابی سازمان جهاد کشاورزی صورت می‌گیرد که من هیچ اعتقادی به این ارزیابی‌ها ندارم و ما بر اساس شاخص‌های تخصصی پاسخگو هستیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان

مشکلی در تامین کالاهای اساسی مردم لرستان نداریم

وی در ادامه به بحث تنطیم بازار اشاره و عنوان کرد: در حال حاضر 500 تن گوشت مرغ منجمد، 40 تن گوشت قرمز، 3 هزار و 700 تن برنج و 5 هزار تن شکر در انبارهای استان ذخیره شده است و مشکلی در تأمین این کالاها وجود ندارد.

وی در ادامه افزود: تأمین و انتقال آب تا سطح مزرعه بر عهده وزارت نیرو است و لذا اینکه چه میزان آب در استان دارد و به چه شکلی از آن استفاده شود ربطی به جهاد کشاورزی ندارد چراکه وظیفه جهاد کشاورزی توزیع از سطح مزارع است.

بازدار با بیان اینکه مشکلات حوزه آب را مدیرعامل آب منطقه‌ای باید پاسخگو باشد، اظهار داشت: اینکه سدهایی ساخته شده و هنوز نمی‌توانیم از آن استفاده کنیم به دلیل مشکلات و عدم تکمیل شبکه انتقال و شبکه اصلی است.

دو هزار و 500 هکتار از اراضی لرستان آبی خواهد شد

وی خاطرنشان کرد: 2 هزار و 500 هکتار اراضی استان با استفاده از منابع سد ایوشان آبی خواهند شد که هم‌اکنون شبکه توزیع 500 هکتار آن تکمیل‌ شده، لذا استفاده و بهره‌برداری از آن نیازمند تکمیل شبکه اصلی انتقال توسط آب منطقه‌ای است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان همچنین گفت: هم‌اکنون در سطح استان، مرغ با قیمت 6 هزار و 750 تومان و گوشت قرمز با قیمت 29 هزار تومان جهت تنظیم بازار توزیع می‌شود.

وی در ادامه اظهار کرد: سال 94 سهم جهاد کشاورزی لرستان در جذب اعتبارات ملی 6 میلیارد بود که در سال‌های بعدی به 50 و 84 میلیارد تومان رسید.

در هفته دولت، 133 پروژه در حوزه کشاورزی افتتاح می‌شود

عبدالرضا بازدار، در پایان تصریح کرد: سازمان جهاد کشاورزی لرستان در هفته دولت 133 پروژه با اعتباری بالغ‌ بر 46 میلیارد و 800 میلیون تومان افتتاح خواهد کرد.