مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان اصفهان گفت: بازسازی شبکه فرسوده فاضلاب کلان شهر اصفهان رکورد زد.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، هاشم امینی پیرامون بازسازی شبکه فرسوده فاضلاب  اصفهان گفت:  از 3 هزار و 700 کیلو متر شبکه فاضلاب شهر اصفهان ، حدود 240 کیلومتر آن را  خطوط اصلی با اقطار بیش از 500 میلی متر تشکیل می دهد که از این رقم بیش از 150 کیلومتر آن فرسوده است و  بازسازی و اصلاح آن در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان اینکه  حدود 1500 کیلومتر شبکه فرسوده فاضلاب شهر اصفهان نیاز به بازسازی دارد  عنوان کرد:  طول شبکه فاضلاب شهر اصفهان حدود 3 هزار و 700 کیلومتراست که قدمت بیش از 40 ساله آن منجرشده  حدود1500 کیلومتر از طول این شبکه نیاز به بازسازی و نوسازی داشته باشد.

امینی به تبعات ناگوار فرسودگی شبکه فاضلاب پرداخت و تصریح کرد: خوردگی و فرسودگی شبکه های فاضلاب موجب کاهش مقاومت، خرابی و فرو ریختن لوله ها میشود. از تبعات آن مسدود شدن لوله و فرونشست زمین است.که  وقوع این رویداد می تواند در برگیرنده خسارات مالی و جانی و اجتماعی جبران ناپذیری باشد.

وی به اهمیت بازسازی شبکه فرسوده در اقطار بیش از 500 میلیمتر اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: شبکه فرسوده فاضلاب در اقطار بیش از500 میلیمتر در اولویت بازسازی قراردارد چراکه خطرات ناشی از خوردگی و فرسودگی در اقطار بالا و خطوط انتقال ،پتانسیل وقوع حوادث خطرناک  وناگوار را به همراه دارد.

مدیرعامل و رئیس هیات مدیره شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: هم اکنون  شرکت آلمانی،چینی ،ایرانی پروژه بازسازی شبکه فرسوده شهر اصفهان را با تکنولوژی روز دنیا اجرا می کنند که تاکنون بخشی از شبکه فرسوده خیابان مشتاق اول ،مشتاق دوم ،میر ،چمران،حمزه ،لاهور وکمال اسماعیل بازسازی و اصلاح گردید.

وی با بیان اینکه عمده شبکه فرسوده شهراصفهان در مناطق پرتردد وشلوغ شهر واقع شده است تصریح کرد: بخش زیادی از شبکه فرسوده شهر اصفهان در مناطق پرتردد و شلوغ شهر می باشد که در این میان می توان به شبکه فرسوده خیابان کمال اسماعیل اشاره کرد که در حال حاضر عملیات بازسازی آن اجرایی شده است.   مهندس هاشم امینی با اشاره به بازسازی شبکه فاضلاب خیابان کمال اسماعیل گفت: شبکه فرسوده فاضلاب خیابان کمال اسماعیل  به طول حدود 960 متر است که بازسازی آن   به روش ریپلیسمنت (روش جایگزین )با لوله هایی به قطر 1400 میلیمتر از جنس پلی اتیلن در حال اجراست.

شبکه فاضلاب

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان  افزود: شبکه فاضلاب فرسوده خیابان کمال اسماعیل از جنس لوله بتنی با مقطع تخم مرغی به قطر 150 الی 180 میلیمتر  بوده در حالیکه در پروژه بازسازی شبکه فرسوده فاضلاب این خیابان ،  لوله جدید جایگزین شده از جنس پلی اتیلن با اقطار1400 میلیمتر با مقطع دایره ای به قطر 1400 میلی متر می باشد.

امینی با اشاره به بازسازی شبکه فاضلاب خیابان کمال اسماعیل اظهارداشت:بازسازی شبکه فاضلاب خیابان کمال اسماعیل بصورت ترانشه باز در 3 شیفت کاری با سرعت بالا در حال انجام است بطوریکه می توان گفت سرعت اجرای این پروژه که با لوله هایی  با قطر  1400 میلیمتر است در کشور بی سابقه می باشد و رکورد جدیدی درسرعت اجرا به ثبت رسانده است.

وی گفت: پروژه بازسازی شبکه فاضلاب خیابان کمال اسماعیل در تاریخ 16 مرداد ماه در سال جاری آغاز شده که پیش بینی می شود تا دهم شهریور ماه به پایان برسد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان به چگونگی اجرای بازسازی شبکه فاضلاب در خیابان کمال اسماعیل پرداخت و تصریح کرد:براساس ویدئومتری که از شبکه فاضلاب شهر اصفهان انجام شد درجه ومیزان خوردگی این  شبکه با توجه به قطربالای آن  موجب گردید بازسازی شبکه فاضلاب کمال اسماعیل در دستور کارقرارگیرد که با روش جایگزین(ریپلیسمنت) درحال اجراست.

هاشم امینی عنوان کرد:ظرفیت انتقال شبکه فاضلاب خیابان کمال اسماعیل 1300 لیتر در ثانیه است تا جمعیت 420 هزارنفری را در محور مرکزی شهر اصفهان تحت پوشش قرار دهد.     

مدیرعامل شرکت آبفای استان اصفهان با بیان اینکه پروژه ترمیم و بازسازی شبکه فاضلاب اصفهان پروژه عظیمی ست  که برای نخستین بار در کشور در دستور کار قرار گرفته، خاطرنشان کرد: به منظور اجرای فاز نخست آن بالغ بر هزار و 770  میلیارد ریال فاینانس خارجی تخصیص یافته که مقرر شده با بهره‌مندی از دانش روز و تکنولوژی نوین عملیاتی شود‌.