مدیر اجرایی سندیکای کارخانه های چایسازی شمال گفت: با گذشت پنج سال از دستور دولت مبنی بر خرید چای داخلی توسط دستگاه های لشکری و کشوری، هیچ دستگاهی از سازمان چای و سندیکای کارخانه داران چای خریداری نمی کند.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، محمد صادق حسنی امروز با اعلام این مطلب اظهار داشت: در صورت خرید چای خشک تولید داخلی توسط دستگاه های لشکری و کشوری و فروش آن، چای سنواتی در انبارها انباشت نخواهد شد و با اقتصادی شدن کشاورزی چای، کشاورزان میل بیشتری به چایکاری خواهند داشت و تولید چای داخل رونق خواهد گرفت.

وی متذکر شد: نخریدن چای مانند گذشته موجب انباشت چای تحت عنوان سنواتی در انبارها شده و باغ های چای رها می شوند که نمونه آن کاهش سطح باغ های چای کشور از 35هزار هکتار گذشته به حدود 20هزار هکتار در حال حاضر است.

صادرات چای ایرانی به 40 کشور جهان در سال گذشته

وی صادرات چای داخلی را مهم عنوان و خاطرنشان کرد: سال گذشته چای ایرانی به 40 کشور اعم از کشورهای اروپایی و آسیایی صادر شده است که این صادرات شامل همه نوع چای بوده اما بیشترین رقم صادرات آن را چای متوسط و خوب تشکیل می دهند ولی چای عالی و ضعیف هم در صادرات وجود دارد.

به گفته وی چای بهاره در تمام مناطق کشور مشتری دارد و مصرف می شود و نیازی به صادرات آن به خارج وجود ندارد .

وی متذکر شد: در تولید چای ایرانی از افزودنی های غیر مجاز استفاده نمی شود و چای تولید داخل رنگ طبیعی دارد و از آفت کش ها و سموم استفاده نمی شود محصولی کاملا ارگانیک وطبیعی است و مورد استقبال دیگر کشورها قرار می گیرد.

وی کشورهای فرانسه ، آلمان ، هلند، مولداوی، ترکیه، اوکراین، روسیه، تایوان، مالزی، ازبکستان، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان را از جمله مشتریان چای ایرانی ذکر و تصریح کرد:در صورت ممنوعیت صادرات چای ایرانی، بازاری که در مدت یک دهه بدست آمده است را به راحتی از دست می دهیم و کشورهای دیگر بازار چای ایران را در اختیار خواهند گرفت.

مدیراجرایی سندیکای کارخانه های شمال و عضو هیات مدیره صندوق حمایت از توسعه صنعت چای کشور ، ممنوعیت چای داخلی توسط وزیر صنعت؛ معدن و تجارت را فراقانونی و بدون هماهنگی با وزارت جهاد وکشاورزی، سازمان چای و استانداری گیلان و سایر تشکیلات ذیربط دانست و افزود:لغو این دستور توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت با پیگیری های تمامی نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی، بخش خصوصی نظیر سندیکا و پیگیری های همه جانبه مسئولان استان صورت گرفته است ولی این ممنوعیت را باید در ابلاغ به گمرکات ببینیم.

وی با اشاره به تامین به موقع نقدینگی سازمان چای و کارخانه های چایسازی گفت: با پرداخت به موقع بهای برگ سبز چایکاران توسط دولت و مجلس و تامین نقدینگی سازمان چای و بودجه کامل برای خرید تضمینی فرصتی فراهم خواهد کرد که چای با فرصت و بتدریج فرآوری و فروخته شود در حالی که هم اکنون کارخانه ها برای اینکه بتوانند قدرسهم خود بابت خرید برگ سبز را تامین کنند به دلیل نداشتن نقدینگی کافی ، ناچار هستند در فروش چای شتاب کنند و بعضی مواقع چای تولیدی خود را زیر قیمت هم می فروشند.

صادق حسنی ادامه داد: این درحالی است که تخصیص اول به سازمان چای اختصاص یافته و تخصیص دوم هنوز به این سازمان بابت برگ سبز پرداخت نشده است.

وی یادآورشد: در شرایط فعلی کشاورزی چای برای چایکاران اقتصادی نیست زیرا کشاورز نمی تواند به موقع به پولش برسد و بهای برگ سبز را دریافت کند.

وی ادامه داد:ایران تنها کشوری است که در تولید چای از آفت کش ها و سموم استفاده نمی کند و از کودهای ارگانیک استفاده می کند و اگر چای توجیه اقتصادی داشته باشد و به فروش برود می توان کودشیمیایی هم بکار نبرد و از کودهای طبیعی و حیوانی استفاده کرد.

وی تصریح کرد: با اینکه باغ های چای برای کشاورز صرفه اقتصادی ندارد ولی چایکاران با عشق و علاقه و غیرت و تعصب خود تاکنون باغ ها را حفظ کرده اند و این باغ ها ارثی است که به چایکاران رسیده است و خود را موظف می دانند که آن را حفظ نمایند.

سطح زیر کشت چای به حدود 20 هزار هکتار می رسد.