نماینده شرکت بازرگانی دولتی در کردستان گفت :رتبه دوم محصول استراتژیک گندم با خرید ۹۵۰ هزار تُن در کشور به کردستان رسید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان ؛ جمال صالحی گفت : کردستان  در بین استان های دیگر کشور رتبه دوم خرید گندم را از آن خود کرده است.

 وی افزود:خوزستان با یک میلیون و ۲۰۰ هزار تُن در رتبه اول قرار دارد و کُردستان با خرید ۹۵۰ هزار تُن، استان گلستان را که ۹۳۰ هزار تُن خرید کرده بود پشت سر گذاشت و در رتبه دوّم کشور قرار گرفت.

نماینده شرکت بازرگانی دولتی در کردستان با بیان اینکه خرید گندم از کشاورزان تا پایان شهریور ادامه دارد، افزود: امسال میزان خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان در هر روز از ۳۶ هزار تُن گذشت و هم اکنون میزان خرید به ۷ هزار تُن رسیده است.

جمال صالحی با بیان اینکه بیجار با ۲۳۰ هزار، سقز با ۱۷۹ هزار و قروه با ۱۷۹ هزار تُن بیشترین میزان خرید را دارند اضافه کرد: در سال جاری میزان خرید گندم نسبت به سال گذشته ۸۱ درصد افزایش یافته است. 

وی گفت: بهای گندم واریزی به حساب گندمکاران نیز تا ۲۳ مرداد، پنج هزار و ۶۸۰ میلیون ریال است که این میزان ۵۰ درصد بهای گندم ثبت شده تا این تاریخ در سامانه را شامل می‌شود و امسال گندم کاران پول محصول خود را به موقع دریافت کرده اند.

نماینده شرکت بازرگانی دولتی در کردستان میزان انتقال گندم در داخل و خارج از استان را ۲۴۶ هزار تُن اعلام کرد و افزود: ۲۰۳ هزار تُن از این میزان به ۱۲ استان کشور و ۴۳ هزار تُن نیز در داخل استان حمل شده است.

گفتنی است : ۹۴ مرکز خرید گندم شامل ۷۳ مرکز سازمان تعاون روستایی و ۲۱ مرکز بخش خصوصی ، سیلو و کارخانجات آرد ، خرید گندم از کشاورزان را به قیمت مصوب ۱۳ هزار ریال با لحاظ درجه پاکی گندم انجام می‌دهند.