استاندار هرمزگان گفت: کشتی‌سازی به‌عنوان یک صنعت پایه نیازمند توجه ویژه و استراتژیک است تا با تکیه‌بر توانمندی داخلی بتوانیم نیازهای خود درزمینه‌ی ساخت و تعمیرات کشتی را در داخل کشور تأمین کنیم.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، «فریدون همتی» در نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان هرمزگان که با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و مدیرعامل شرکت ملی نفت‌کش پیرامون بررسی مسائل مرتبط با مجموعه کشتی‌سازی بندرعباس برگزار شد، عنوان کرد: مجتمع کشتی‌سازی روند رو به رشدی را در سالیان اخیر طی کرده و می‌توان به تحولات بیشتر این مجموعه در آینده امیدوار بود.

وی افزود: کشتی‌سازی به‌عنوان یک صنعت پایه نیازمند توجه ویژه و استراتژیک است تا با تکیه‌بر توانمندی داخلی بتوانیم نیازهای خود درزمینه‌ی ساخت و تعمیرات کشتی را در داخل کشور تأمین کنیم.

استاندار هرمزگان ادامه داد: مجتمع کشتی‌سازی ایزوایکو با ساخت کشتی‌ها و سکوهای نفتی، تجربه‌های موفقی داشته و توانمندی داخلی در این عرصه‌ها را به اثبات رسانده است.

همتی بابیان اینکه امروز دو مجموعه کشتیرانی و شرکت ملی نفت‌کش در خط مقدم جبهه جنگ اقتصادی قرار دارند، تصریح کرد: از این مجموعه‌ها می‌خواهیم تا با ارائه سفارش‌های ساخت و تعمیرات کشتی به مجتمع کشتی‌سازی در بندرعباس، به تحقق اهداف کلان و ایجاد اشتغال بیشتر کمک کنند.

وی گفت: همچنین مجموعه کشتی‌سازی نیز باید با توجه به وجود فضای رقابتی، بتواند کارها را باکیفیت و متناسب با نیازهای جدید و با سرعت مناسب انجام و تحویل دهد.

استاندار هرمزگان با اشاره به مصوبات این نشست، بیان داشت: ارائه سفارش و متمرکز شدن تعمیرات شناورهای دو مجموعه کشتیرانی و شرکت ملی نفت‌کش در مجتمع کشتی‌سازی ایزوایکو در بندرعباس ازجمله مهم‌ترین تصمیمات اتخاذشده در این نشست بوده است.

همتی اظهار داشت: همچنین طبق دیگر تصمیم اتخاذشده، قرارداد شرکت پرشیا هرمز که نقش مشترک میان مجموعه کشتیرانی و کشتی‌سازی را دارد به مدت 10 سال دیگر تمدید خواهد شد و ضمن رفع مشکلات و اختلافاتی که درگذشته وجود داشت، این همکاری در سطح بهتری ادامه خواهد یافت.

وی خاطرنشان کرد: هر دو مجموعه کشتیرانی و کشتی‌سازی از سوی دولت موردحمایت قرار می‌گیرند تا فعالیت‌های آن‌ها توسعه یابد.