مدیر آبفا نائین گفت: مصرف سرانه آب در نائین به ۱۱۵ لیتر کاهش یافت.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، حسن میری در همایش سازگاری با کم آبی گفت: در سال گذشته مصرف سرانه آب در نائین ۱۴۰ لیتر در شبانه روز بود اما با اقدامات فرهنگی و فنی که در دستور کار قرار گرفت این رقم به ۱۱۵ لیتر در شبانه روز کاهش یافت.

وی افزود:شهرستان نائین با داشتن ۴۶ آب انبار به شهرآب انبارها در کشور معروف شده برخورداری از بیشترین تعداد آب انبار در کشور در این شهرستان موجب شد گذر ازبحران کم آبی در تابستان در سال جاری بدون کمترین چالشی فراهم شود.

حسن میری با توجه به ظرفیت آب انبارها عنوان کرد:در حال حاضر ظرفیت آب انبارهای نائین ۲۴ هزار متر مکعب است که رفع نیاز مردم به آب شرب بسیار موثر بوده است.

وی مصرف آب شرب را در شهرستان نائین مطابق با استاندارد تعریف شده خواند و عنوان کرد: در سال گذشته مصرف سرانه آب در نائین ۱۴۰ لیتر در شبانه روز بود اما با اقدامات فرهنگی و فنی که در دستور کار قرار گرفت این رقم به ۱۱۵ لیتر در شبانه روز کاهش یافت.

میری با تاکید بر این مسئله که مردم کویری نائین قدر آب را خوب می دانند و  رفتار مصرفی خود را با شرایط اقلیم  منطقه سازگار نمودند خاطر نشان ساخت:در تابستان سال جاری مردم نائین با درک این موضوع استان با بحران کم آبی  مواجه است مصرف خود را ۱۵درصد کاهش دادند. این مهم باعث شد که درفصل تابستان هیچ گونه قطعی آب در نائین نداشته باشیم.

مدیر آبفا نائین به نقش آب انبارها در تامین آب شرب پرداخت و تصریح کرد:مردم نائین با توجه به اقلیم آب و هوایی خود برای تامین آب شرب خود از آب انبار استفاده می کردند،معتقدند آب موجود در آب انبارها گواراتر است بر این اساس با توجه به استقبال مردم از آب انبارها ،با استفاده از این ظرفیت توانستیم بخشی آب شرب مورد نیاز مردم در فصل تابستان تامین کنیم.

میری با اشاره به اینکه اجرای اقدامات فنی ومهندسی کاهش هدررفت را رقم زده است بیان داشت:با اصلاح شبکه و تعدیل فشار با نصب ۶ فقره فشار شکن  ،و نیز انشعابات هدر رفت آب از ۱۵ درصد به ۱۲ درصد کاهش یافت.

همایش کم ابی

وی گفت:شهرستان نائین به دلیل اینکه بیشترین تعداد آب انبارها در کشور دارد مقرر گردید بعنوان پایلوت کشوری در بهره گیری از آب انبارها در تامین بخشی از آب شرب انتخاب شد.

در ادامه  این همایش مدیر روابط عمومی و آموزش همگانی استان اصفهان گفت:جا دارد در همایش سازگاری با کم آبی از مردم نائین به لحاظ مصرف بهینه آب تشکر کرد.

سید اکبر بنی طبا افزود:مردم نائین مصرف سرانه را به ۱۱۵ لیتر در شبانه روز کاهش دادند این درحالیست که  هدف گذاری آبفا استان کاهش مصرف مردم کلان شهر اصفهان چنین رقمی بوده است که خوشبختانه مردم شهر نائین این مهم دست یافتند.

وی افزود:هم اکنون مصرف سرانه آب در شهر اصفهان ۱۵۴ لیتر در شبانه روز است که باید به ۱۱۵ لیتر در شبانه روز کاهش یابد.

مدیر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان از مردم شهرستان خواست رویه مصرف بهینه ادامه دهند تصریح کرد:از مردم نائین می خواهیم که همچنان مصرف بهینه آب را ادامه دهند و نیز درصدد انتقال فرهنگ صحیح مصرف به افرادی که این امر را  به خوبی  اعمال نمی کنند باشند.