نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز گفت : موقعیت استراتژیک خطه آذربایجان برای اتصال و برقراری ارتباط های اقتصادی و فرهنگی با کشور های همسایه ضرورت توجه دولت به اجرا و تکمیل پروژه های عمرانی این استان را دو چندان کرده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج در تبریز، حجت‌الاسلام سید محمد علی آل هاشم در دیدار رئیس سازمان برنامه و بودجه  کشور با وی،  با بیان اینکه طرح راه آهن تبریز - میانه باید 10 سال قبل تکمیل و به بهر داری می رسید گفت : خوشبختانه با همکاری دولت ، راه آهن میانه – تبریز به مراحل پایانی خود رسیده است.

امام جمعه تبریز افزود : راه‌آهن دوخطه میانه - بستان آباد- تبریز از ایستگاه فعلی میانه واقع در مسیر راه‌آهن تهران - تبریز شروع شده و با گذر از شهرهای ترکمنچای، بستان‌آباد و باسمنج به ایستگاه موجود تبریز متصل می‌ شود.

وی با اشاره به اینکه پروژه های عمرانی استان برای تکمیل و بهره برداری نیازمند توجه دولت است گفت : اتمام اتوبان تبریز- اهر- بازرگان از جمله مطالبات مردم است که باید اجرای آن تسیهل و تسریع شود.

حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم با بیان اینکه اخیرا مشکلاتی در راه آهن آذربابجان به وجود آمده که کارگران را با مشکلات معیشتی مواجه کرده گفت : امیدوارم برای کاهش مشکلات نیروهای این مجموعه برنامه ریزی لازم صورت گیرد.

صوت قطار خط آهن میانه - بستان آباد بزودی به صدا در می آید

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در این دیدار گفت : با تامین اعتبار 450 میلیارد تومانی برای اجرای طرح راه آهن تبریز – میانه بزودی قطعه اول این پروژه حدفاصل میانه – بستان آباد به بهره برداری می رسد.

 

محمد باقر نوبخت سخنگوی دولتنوبخت افزود : 300 میلیارد تومان به صورت اسناد و اوراق تامین و بقیه برای تکمیل پل های در حال ساخت به شرکت پیمانکار پرداخت می شود.

وی با بیان اینکه 132 کیلومتر خط اهن میانه - بستان آباد در مراحل پایانی است، گفت: تمام ریل گذاری ها انجام شده و در مرحله اتصال است.

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با اشاره به اینکه این طرح یکی از مطالبه های عمومی و به جای مردم آذربایجان شرقی است، تصریح کرد: این طرح جزو تعهدات سفر استانی رییس جمهوری است و درصدد تسهیل و تسریع در تامین مالی این طرح هستیم تا هر چه زودتر بهره برداری شود.

نوبخت با بیان اینکه بخش مهمی از این طرح در سال جاری، اخیرا اجرا شده است، اظهار امیدواری کرد در سفر بعدی از طریق راه آهن به تبریز سفر کنیم.

معاون رییس جمهوری اظهار داشت: با وجود کمبود منابع مالی در زمان حاضر سه هزار و 410 کیلومتر ریل گذاری در کشور در حال اجراست.

نوبخت با بیان اینکه آذربایجان شرقی کانون وحدت و مودت است، گفت: امام جمعه تبریز همچون رهبری محبت و مودت را در این خطه متجلی کرده اند.

گفتنی است خط آهن تبریز ـ میانه ادامه راه‌آهن تهران ـ میانه است که در صورت تکمیل، فاصله بین تهران و تبریز را از نظر مسافت 114 کیلومتر و از لحاظ زمانی 5.5ساعت کاهش می‌دهد.

این خط آهن از سال 1379 آغاز شده به صورت دو خطه طراحی شده و حداکثر سرعت آن برای واگن‌های باری 120 کیلومتر و برای واگن‌های مسافربری 160 کیلومتر در ساعت خواهد بود