مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان گفت:حدود 0.4 درصد مشترکین استان در بخش صنعتی هستند که حدود 9 درصد انرژی برق استان را مصرف می کنند و بخش کشاوزی نیز با حدود 5.1 درصد تعداد مشترکین حدود26 درصد از مصرف انرژی استان را به خود اختصاص می دهند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان ، هیوا لهونیان در نشست هم اندیشی مدیران صنعت آب و برق با مجمع نمایندگان استان از مصرف 26 درصدی انرژی در بخش کشاورزی و مصرف 9 درصد انرژی در بخش صنعتی خبر داد.

وی گفت: ظرفیت کنونی تولید برق در استان نزدیک به یک هزار مگاوات است و با توجه به برنامه های در دست اقدام برای احداث نیروگاه تلمبه ای ذخیره ای سد آزاد و برنامه احداث یک نیروگاه جدید در سروآباد، از طریق فاینانس و با مشارکت سرمایه‌گذاری خارجی تولید برق در آینده نزدیک به حدود 2 هزار مگاوات می‌رسد که 4 برابر مصرف استان درزمان پیک است و ظرفیت خوبی برای صادرات به کشورهای همسایه فراهم می‌کند.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان گفت: موضوع صادرات برق در شرایط فعلی کشور بسیار مفید باست ومی تواند منابع ارزی زیادی را برای کشور به همراه داشته باشد از این رو باید استراتژی کشور کاهش مصارف غیر ضروری و افزایش صادرات برق باشد زیرا در کنار صادرات برق می‌توان با صدور خدمات مهندسی برای بسیاری از جوانان کشور نیز شغل‌های پایدار و مناسب ایجاد کرد.

لهونیان با بیان اینکه 16 هزار کیلومتر شبکه فشار ضعیف و متوسط در استان وجود دارد، گفت: در همین رابطه امکان تأمین نیروی برق برای متقاضیان تقریبا در تمامی نقاط استان فراهم است.

وی با بیان اینکه هر سال نسبت درآمد به اصلاح و توسعه شبکه کمتر از 50 درصد است، اظهار داشت: متاسفانه از محل اعتبارات استانی هم بودجه آنچنانی به شرکت برق تخصیص داده نمی شود و مسئولین و سرمایه گذاران استانی هم انتظار دارند برق مورد نیاز طرح های جدید به صورت رایگان یا با تخفیف تأمین شود که منطقی نیست و هزینه های زیادی را به شرکت توزیع تحمیل می کند.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان تأکید کرد: از مجموع یک هزار و 689 روستای دارای برق  استان حدود یک هزار و 158 روستا به صورت بازفروش تأمین برق می شوند که تلاش این شرکت شتاب بخشیدن به بحث اصلاح شبکه و تکخوانی است.

لهونیان افزود: براساس برآورد انجام شده، جهت تکخوانی کردن لوازم اندازه گیری این روستاها حداقل 720 میلیارد ریال اعتبار لازم است و طی جلساتی که با حضور استاندار محترم در دفتر معاون وزیر نیرو برگزار شد، مقرر شد در قالب طرح مشارکت استان و توانیر طی ۵ سال اعتبارات جهشی به شرکت توزیع برق استان واگذار شود.