نماینده حوزه بندرعباس از افزایش سهم درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز به سه درصد خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، «حسین هاشمی تختی» با اشاره به نظارت کامل و تاثیرات مجلس بر روی برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور، اظهار داشت: یکی از مباحث مطروحه که کار زیادی بر روی آن توسط نمایندگان استان‌های نفت‌خیر و به ویژه هرمزگان صورت گرفت مبحث سهم این مناطق محل درآمد‌های حاصل از صادرات نفت و گاز بود.

وی ادامه داد: با توجه به تلاش های صورت گرفته موفق شدیم سهم دو درصدی مناطق نفت‌خیز از درآمدهای صادراتی نفت و گاز را به سه درصد برسانیم که این امر به منزله یک گام مهم در توسعه آینده و رفع مشکلات مناطق نفت‌خیز است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه استان‌هایی همانند هرمزگان در جنوب کماکان از محرومیت‌های تاریخی رنج می‌برند، اضافه کرد: فعالیت‌های نفتی و گازی تاکنون آسیب‌های زیادی را به محیط زیست، طبیعت و آب و هوای شهرهای استان وارد آورده است و این در حالیست که زیرساخت‌های موجود در شهرها در اختیار توسعه واحدهای نفتی و گازی قرار داشته و دارد، پس به جا و به حق است که سهم این مناطق از محل فعالیت‌های نفت و گاز بیشتر و بیشتر شود.

هاشمی‌تختی اظهار امیدواری کرد این افزایش درصد پس از تخصیص بتواند مشکلات را با سرعت بیشتری رفع و رجوع کند.

یادآور می‌شود قانون اختصاص دو درصد از درآمد حاصل صادرات نفت و گاز طبیعی  به استان‌های نفت خیز و گاز خیر و شهرستان‌ها و بخش‌های محروم کشور در سال 1386  توسط رئیس جمهور وقت ابلاغ شد.

همچنین در بخشی از متن این قانون که به صورت تبصره‌ای قانونی اضافه و ابلاغ شد آمده است: «از تاریخ تصویب این قانون اعتبارات مربوط به شهرستانها و بخش‌های محروم بر مبنای جمعیت آنها توزیع و حداقل پنجاه درصد (50%) از آن صرفاً به گازرسانی روستایی، آبرسانی (آب شرب روستایی)، راه روستایی و بهسازی روستایی، تکمیل پوشش فرستنده‌های رادیویی و تلویزیونی و اف.ام روستایی، اصلاح و بهینه‌سازی شبکه برق روستایی و برق‌رسانی به روستاها اختصاص می‌یابد.»