سفیر ایران در کنیا گفت:کارمزد بانک های ایرانی برای انتقل وجه از کنیا بایستی تعدیل شود.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، هادی فرجوند در سمینار آشنایی با بازار کنیا در اتاق بازرگانی اصفهان با تاکید بر اینکه هیچ محدودیتی در تعامل اقتصادی ایران با کنیا وجود ندارد،افزود: نداشتن شناخت از بازار کنیا مهمترین چالش پیش روی شرکت های ایرانی برای حضور بلند مدت در این کشور است. 

وی با اشاره به دریافت دو درصد کارمزد بانک توسعه صادرات  برای جابه جایی وجوه نقد بین کنیا و ایران گفت:بانک های کنیا برای این جا به جایی 25 صدم درصد کارمزد دریافت می کنند و این در حالیست که  صادرکننده نیز باید ارز حاصله را در بانک به نرخ 4200 تومان تبدیل کند.

کنیا مرکز اقتصادی شرق آفریقاست 

سفیر جمهوری اسلامی ایران در کنیا گفت: کنیا دروازه ورود شرق آفریقاست و با صادرات به این کشور می توانید به بازار شرق این قاره وارد شوید. 

وی با اشاره به دریافت دو درصد کارمزد بانک توسعه صادرات  برای جابه جایی وجوه نقد بین کنیا و ایران گفت:بانک های کنیا برای این جا به جایی 25 صدم درصد کارمزد دریافت می کنند و این در حالیست که  صادرکننده نیز باید ارز حاصله را در بانک به نرخ 4200 تومان تبدیل کند.

اتاق بازرگانی اصفهان

فرجوند تصریح کرد:طی 20 سال گذشته 9 شرکت ایرانی در کنیا مشغول فعالیت بودند که در حال حاضر به 42 شرکت رسیده است و تا پایان سال به 50 شرکت خواهد رسید.

وی افزود:تا قبل از سه سال پیش صادرات ایران به کنیا سالانه 38 میلیون دلار بود که در سال 1396 به 136 میلیون دلار رسیده است و طی 6 ماهه اول سال به 76 میلیون می رسد .

سفیر ایران در کنیا از ظرفیت صادرات 180 میلیون دلاری ایران به کنیا طی یک سال آینده خبر داد و گفت:شرکت های ایرانی می توانند با حضور فعال در نمایشگاه های این کشور زمینه همکاری بلند مدت اقتصادی را فراهم کنند.

وی چای را مهمترین صادرات کنیا برشمرد و گفت:شرکت های ایرانی می توانند با خرید چای از کنیا و صادرات آن به سایر کشورهای عربی و آسیای میانه زمینه توسعه همکاری های اقتصادی با کنیا را افزایش دهند.

فرجوند با مقایسه حضور شرکت های ترکیه ای در کنیا تصریح کرد:ترکیه ظرف مدت 8 سال 400 شرکت را در این کشور به فعالیت دعوت کرده و زمینه صادرات 400 میلیون دلار کالا و خدمات را به این کشور فراهم کرده است .

 سفیر ایران در کنیا گفت:کنیا سالانه 5/5 میلیارد دلار صادرات و 16 میلیارد دلار واردات دارند و تراز تجاری منفی دارد.