معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: با ارائه مدارک ومستندات و پیگیری های لازم، روستای قاسم آباد چابکسر به عنوان روستای ملی چادرشب بافی ثبت گردید.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، سلمان شاه محمدی، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با اعلام این خبر گفت: در راستای حمایت های مادی و معنوی از روستاها و شهر های دارای صنایع دستی شاخص و سابقه تاریخی، هر سال تعداد محدودی از روستاها و شهر های دارای شرایط به دبیرخانه ثبت روستاها و شهرهای ملی سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری معرفی  می گردند.

وی افزود: درسال گذشته روستای فشتکه به عنوان روستای ملی  حصیر بافی ثبت و معرفی گردید.

شاه محمدی بیان کرد:  امسال نیز با ارائه مدارک ومستندات و پیگیری های لازم، روستای قاسم آباد چابکسر از توابع شهرستان رودسر (به علت رواج  چادرشب بافی در منطقه و ویژگی های آن و همچنین اشتغال  بیش از 600  نفر از بانوان این روستا در این رشته صنایع دستی )، به عنوان روستای ملی چادرشب بافی ثبت گردید که این امر باعث شده که هنرمندان با انگیزه بیشتر و همچنین با برند ملی چادر شب بافی در توسعه این رشته اهتمام بورزند.

چادرشب+ بافی

 سال 1394 استاندارد ملی چادرشب بافی (ویژگی ها و آیین کار )تدوین گردید

شاه محمدی ادامه داد: در سال 1394 استاندارد ملی چادرشب بافی (ویژگی ها و آیین کار )تدوین گردید و درسال 1396 این روستا نشان جغرافیایی چادرشب بافی را دریافت کرده است. 

وی در پایان گفت: استان گیلان جهت غنای صنایع دستی و هنر مندان آن یکی از استانهای مطرح تولید صنایع است که خوشبختانه به جهت ورود گردشگران فراوان به این استان، فرصت های عرضه و فروش محصولات صنایع دستی فراهم است

گفتنی است چادرشب بافی نوعی دستبافته است که توسط زنان قاسم آباد باقته می شود و در اصطلاح محلی « لاوند یا چاشو» نامیده می شود.

لازم به ذکر است روستای قاسم آباد شامل قاسم آباد علیا و سفلی بوده وجمعیت آن بیش از 6000 نفر است.