معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: حمام تاریخی مریان که در روستای مریان تالش واقع شده طی دو هفته آینده مرمت این پروژه به اتمام می رسد و به عنوان پایگاه پژوهشی و حفاظتی میراث فرهنگی در هفته دولت به بهره برداری خواهد رسید.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، ولی جهانی در خصوص بازسازی و احیای حمام تاریخی مریان در منطقه آق اولر تالش اظهار داشت: حمام تاریخی مریان که در روستای مریان تالش واقع شده دراین مرحله در فاز اول با اعتباری بالغ بر 170 میلیون تومان توسط پیمانکار در حال بازسازی و مرمت است و طی دو هفته آینده مرمت این پروژه به اتمام می رسد و به عنوان پایگاه پژوهشی و حفاظتی میراث فرهنگی در هفته دولت به بهره برداری خواهد رسید.

وی افزود: بنای این حمام مربوط به دوره ی قاجاریه است و مصالح به کار برده شده در بنای این حمام آجر و سنگ می باشد و به شیوه معماری کوهستان و حمام های قدیمی که در گیلان نظیر آن را داریم ، ساخته شده است.

وی در خصوص احیا و مرمت بناهای تاریخی شهرستان تالش عنوان کرد: امسال از محل اعتبارات استانی و الباقی تهران، برای بناهایی که در منطقه ی تالش داریم اعتباری را اختصاص دادیم و پیمانکاران این پروژه ها مشغول بکار هستند ، بقعه شاه میلرزان، مسجد اسپی مزگت ، حمام قروق تالش و حمام مریان در حال مرمت هستند .مرمت بنای شاه میلرزان نهایی شده است. مسجد اسپی مزگت نیز در دست اقدام می باشد و مرمت حمام قروق نیز به طور کامل صورت گرفته است.