رئیس آموزش و پرورش استثنایی کردستان بیان کرد امسال ۱۵ پایگاه در زمینه سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان و همچنین پیش دبستانی فعالیت دارند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان ؛خلیل رنجبر از  فعالیت ۱۵ پایگاه در زمینه سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان و پیش دبستانی خبرداد.

وی گفت: تابستان امسال تعداد ۱۴ پایگاه سنجش اولیه و یک پایگاه تخصصی در سطح استان برای اجرای برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی پیش بینی شده است.
رئیس اموزش و پرورش استثنایی کردستان افزود: از این تعداد شهرستان سنندج دو پایگاه و شهرستان‌های سقز، مریوان، بانه، دیواندره، بیجار، دهگلان، قروه، کامیاران، سروآباد و زیویه نیز هر کدام دارای یک پایگاه هستند.
رنجبر بیان کرد: در این راستا ۱۶۸ نیروی متخصص و مجرب در پایگاه‌های اولیه و تخصصی مشغول به فعالیت هستند.
وی افزود:از نیمه دوم تیرماه امسال و همزمان با آغاز طرح سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان تاکنون، سلامت ۶ هزار و ۴۴۷ نوآموز در این استان سنجش شده است.
رئیس اموزش و پرورش استثنایی استان کردستان افزود:ازاین تعداد نوآموز ارزیابی شده در پایگاه‌های سنجش، چهار هزار و ۵۲۰ نفر بدون مشکل بودند و یک هزار و ۲۹۴ نفر نیز در مرحله اول آمادگی تحصیلی حد نصاب لازم را کسب نکرده و به مرحله تخصصی ارجاع داده شدند.
رنجبر افزود:همچنین از میان نوآموزانی که تاکنون مورد سنجش سلامت قرار گرفته اند ۱۷ نفر دارای مشکل جسمی حرکتی، ۳۸۱ نفر مشکوک به مشکل بینایی و ۲۳۵ نفر نیز مشکوک به مشکل شنوایی بوده اند.
وی تاکید کرد: پیش بینی می‌شود تا پایان شهریور ماه حدود ۲۶ هزار نوآموز بدو ورود به دبستان در پایگاه‌های سنجش سیار و ثابت استان مورد ارزیابی بینایی، شنوایی، آمادگی تحصیلی و نمودار رشد قرار بگیرند.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی کردستان گفت: نوآموزانی که از نظر سلامت جسمی و هوشی در پایگاه‌های اولیه سنجش مشکل دار شناخته شوند به پایگاه تخصصی سنجش برای بررسی تخصصی‌تر ارجاع داده می‌شوند.
رنجبر اظهار داشت: سال گذشته ۱۰۰ درصد از نوآموزان استان زیر پوشش برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان و پیش دبستان قرار گرفتند.
وی ادامه داد: از اوایل مهر ماه سال تحصیلی جاری نیز پایگاه‌های سنجش نوآموزان پیش دبستانی در استان فعال و ارزیابی‌های اولیه و تخصصی در آن‌ها انجام خواهد شد.
رئیس آموزش و پرورش استثنایی کردستان هدف از اجرای برنامه سنجش را غربالگری، ساماندهی درست نوآموزان بدو ورود به دبستان و مداخلات به هنگام در حوزه درمان برای تمام نوآموزان اعلام کرد.
گفتنی است، برنامه سنجش نو آموزان از نیمه دوم تیرماه در پایگاه‌های استان آغاز شده و تا ۱۵ شهریور ماه ۹۷ آماده ارائه خدمات به والدین و نو آموزان بدو ورود به دبستان است.