مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان تالش گفت: طبق قانون شهرداری ها موظف هستند ماهانه نیم درصد از درامد خود را به نهاد کتابخانه عمومی شهر بپردازند و یا هزینه کنند اما متاسفانه در استان گیلان در اجرای این قانون ضعف عملکرد مشاهده می شود.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، هادی نوری مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با حضور در جلسه اعلام کرد: از مجموع بودجه ۵ میلیارد و ۲۰۰میلیون تومان نهاد کتابخانه ها، ۴۲ درصد تخصیص اعتبار صورت گرفت.

وی افزود: شهرستان تالش در سال گذشته با توجه به جمعیت و وسعت منطقه، از لحاظ منابع، فضای کتابخانه ای، نقطه دسترسی، رتبه ۱۵ را در استان دارا بود اما آمار جدید شهرستان در دوماه اخیر از نظر جذب اعضای جدید رتبه دوم و از نظر تعداد اعضا رتبه چهارم استان و میانگین رشد امانت رتبه ششم را نصیب خود کرد که این پیشرفت در مدت کوتاه نشانه بالا بودن ظرفیت و پتانسیل های مثبت شهرستان است که امیدواریم ارتقا یابد.

جلسه کتابخانه های عمومی تالش

نوری با ذکر این نکته که در حال حاضر در استان گیلان دو کتابخانه سیار  فعال است افزود: تالش با توجه به وسعت منطقه می تواند با راه اندازی یک کتابخانه سیار، نتایج رضایت بخشی را  از نظر اجتماعی و تسهیل مطالعه عمومی حاصل کند.

این مسئول نقش شهرداری ها در تبلیغات محیطی در رابطه با فرهنگ کتابخوانی و فضاسازس فرهنگی مهم تلقی کرد و اذعان داشت: طبق قانون شهرداری ها موظف هستند ماهانه نیم درصد از درامد خود را به نهاد کتابخانه عمومی شهر بپردازند و یا هزینه کنند اما متاسفانه در استان گیلان در اجرای این قانون ضعف عملکرد مشاهده می شود.  

لازم‌بذکر است طبق آمار مدیر کتابخانه عمومی تالش، شهرستان ما دارای ۴کتابخانه فعال در ۴بخش مرکزی، اسالم،  حویق و لیسار با ۶۰ هزار نسخه کتاب و ۳هزار عضو می باشد و بزودی شاهد افتتاح پنجمین کتابخانه شهرستان در چوبر خواهیم بود.