قائم‌مقام معاونت اجتماعی و مدیرکل مؤلفه‌های اجتماعی وزارت بهداشت گفت: رئیس سازمان جهانی بهداشت به ما متذکر شد که اگر موفق شوید در سایر دستگاه‌ها سیاست سلامت را جاری کنید قدم بزرگی در این راه برداشته‌اید و هنر ما این است که با توانمند کردن جامعه زمینه مشارکت در زمینه سلامت را فراهم کنیم چرا که کاهش نابرابری‌ها با برنامه‌ریزی و مشارکت مردم ممکن است.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، «علی‌اصغر فرشاد» صبح امروز در نخستین مجمع سلامت استان هرمزگان با بیان اینکه در ارائه ی گزارش روند برگزاری مجامع سلامت، هرمزگان یکی از  دو استانی بود که تا کنون مجمع سلامت در آن برگزار نشده بود، گفت:  در تعریف سلامت که از سوی سازمان بهداشت جهانی مطرح شده، آمده است اگر کسی بیمار نباشد به معنای سلامت او نیست؛ چراکه به‌طور مثال اگر فردی فقیر و دچار خرافات بی‌مورد باشد نیز سلامتی‌اش درخطر است.

وی در ادامه به مولفه های تاثیر گذار در سلامت پرداخت و بیان کرد: نزدیک به 10 درصد سلامت به ژن ، 80 درصد آن به شرایط محیطی اجتماعی و فرهنگی و  تنها حدود 20 درصد به خدمات‌رسانی سلامت مربوط است.

فرشاد با بین اینکه نرخ امید به زندگی در اوایل انقلاب 50 درصد و در حال حاضر 80 درصد است گفت: قبول داریم که خدمات درمانی 100 درصد موفقیت آمیز نبوده اما تاثیر تلاش‌هایی که برای کاهش مخاطرات سلامت انجام شده را نمی توان نادیده انگاشت.

قائم‌مقام معاونت اجتماعی و مدیرکل مؤلفه‌های اجتماعی وزارت بهداشت، تصریح کرد: درگذشته تهدیدهای سلامت ساده بود، آب اگر آلوده بود آلودگی میکروبی بود که با زدن کلر قابل‌خوردن می‌شد اما اکنون تهدیدهای سنتی و قدیمی تبدیل به تهدیدهای صنعتی پیچیده‌ی مدرن شده و فاضلاب صنایع، منابع آب آشامیدنی را تهدید می‌کند.

وی ادامه داد: اگر درگذشته کپک‌ها غذا را تهدید می‌کرد الآن مواد نگه‌دارنده مختلف و سم‌های کشاورزی سلامت را تهدید می‌کند به همین دلیل همه باید گروه‌های مختلف و دخیل در مجمع سلامت شرکت کنند.

فرشاد بیان کرد: رئیس سازمان جهانی بهداشت به ما متذکر شد که اگر موفق شوید در سایر دستگاه‌ها سیاست سلامت را جاری کنید قدم بزرگی در این راه برداشته‌اید و هنر ما این است که با توانمند کردن جامعه زمینه مشارکت در زمینه سلامت را فراهم کنیم چرا که کاهش نابرابری‌ها با برنامه‌ریزی و مشارکت مردم ممکن است.

قائم‌مقام معاونت اجتماعی و مدیرکل مؤلفه‌های اجتماعی وزارت بهداشت با بیان اینکه یک جامعه توانمند جامعه‌ای است که با مشارکت هم بتوانند کار کنند، گفت:  سمن‌ها و تشکل‌ها و مردم مثل اجزای یک ساعت‌اند که اگر در تعامل باهم خوب کار کنند ساعت را دقیق نشان می‌دهند، جامعه را باید به این سمت ببریم ساعت خوب نباید نیاز به کوک داشته باشد و باید خودش در حین کار کردن شارژ کند  و مردم باید آن‌قدر توانمند باشند که خود در تعامل باهم مشکلات را حل کنند.

وی با تأکید بر اینکه همه حرف‌های من در این جمله نهفته است که همه باهم باید کمک کنیم برای ارتقای سلامت کمک کنیم، تصریح کرد: انقلاب دوم در سلامت ایجاد کانون‌های سلامت محله است، اینکه در هر محل کانون سلامت وجود داشته باشد و مردم آموزش‌دیده و توانمند شوند و تعیین کنند چه مشکلات و اولویت‌هایی در سلامت دارند. این تجربه را در تهران و قزوین داشته‌ایم.

قائم‌مقام معاونت اجتماعی و مدیرکل مؤلفه‌های اجتماعی وزارت بهداشت تصریح کرد: در کنار کانون سلامت محله مجمعی با سه رکن دانشگاهی‌،دولتی و نمایندگان کانون محله وجود دراد. این مجامع ابزاری برای تسهیل مشارکت مردم در اجتماعی شدن سلامت است.

فرشاد افزود: اگر در مجمع محله مشکلی حل نشود به مجمع سلامت شهرستان می‌رود و اگر برطرف نشود به مجمع سلامت استان می‌رود و کمک می شود که مشکل کانون این محلات حل شود و در صورتی که استاندار تشخیص دهد باید مشکل در سطح ملی حل شود به مجمع ملی سلامت ارجاع داده می‌شود.

وی بیان کرد: ما انتظار داریم زمینه مشارکت ساختار مند مردم، توانمندسازی جامعه محلی و فراهم کردن زمینه انتقال مسئولیت‌های قابل‌واگذاری به کانون‌های محلات، تعهد همه نهادهای محلی به محوریت شعار سلامت سال محلات، فراهم کردن امکان انتقال صدای مردم به سطوح بالاتر، مستندسازی کلیه ابتکارات اقدامات و تجربیات محله در زمینه سلامت را از این مجمع در استان انتظار داریم.