مدیرکل فرآورده های طبیعی سازمان غذا و دارو از جلوگیری از واردات 46 قلم مکمل های تغذیه ای دارای تولید مشابه داخلی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، مهناز خانوی امروز در همایش فرآورده های طب سنتی و مکمل، فرصت ها و تهدیدها در  بندرانزلی اظهار کرد: سازمان غذا و دارو نهاد سیاست گذار است و در برخی موارد به صورت اجرایی وارد عمل می شود و بر همین اساس از سال گذشته، واردات فرآورده های طبیعی به کشور ممنوع شد.

وی همچنین از جلوگیری از واردات 46 قلم مکمل های تغذیه ای دارای تولید مشابه داخلی خبر داد.

خانوی افزود: واردات فرآورده های آمریکایی نیز به کشور ممنوع شده و تنها مواردی که از قبل پرونده آنها تشکیل شده آن هم با نظارت دقیق سازمان غذا و دارو به کشور وارد می شود .

وی با اشاره به تهیه فهرست 330 فرآورده مصوب گفت: در حال حاضر 2 هزار و 400 فرآورده طبیعی و یک هزار و 31 داروی طب سنتی در لیست عرضه سازمان غذا و دارو وجود دارد.

مدیرکل فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو عدم ارتباط مستقیم کارخانه های تولیدکننده و دانشگاه ها را یکی از مشکلات سازمان غذا و دارو در تولید فرآورده های طبیعی عنوان و اضافه کرد: علاوه بر افزایش ارتباط بین کارخانه و دانشگاه، با اطلاع رسانی صحیح می توان در راستای هدایت صحیح تولیدکننده گام برداشت تا کارخانه ها نیز بر اساس دستورالعمل مصوب فعالیت کنند.

خانوی با تاکید بر لزوم بازنگری بسیاری از آیین نامه ها خاطرنشان کرد: علاوه بر توسعه زیرساخت های لازم، تبیین فهرست رسمی فرآوردهای طبیعی و سنتی در دستور کار سازمان غذا و دارو قرار دارد.

وی با اشاره به ارائه طرح های تشویقی برای شرکت های وارداتی از سوی سازمان غذا و دارو گفت:

از فروردین امسال تشویق شرکت های وارداتی در دستور کار قرار دارد و چنانچه شرکتی با شرکت مبداء قراداد بسته و علاوه بر تولید در داخل، به انتقال دانش به داخل کشور نیز اهتمام ورزد؛ از امتیازات ویژه این سازمان بهره مند می شود.

صادرات شیر خشک ایران به 22 کشور جهان/ بسته بندی زالوی طبی

وی با اشاره به صادرات شیر خشک ایران به 22 کشور جهان افزود: ضابطه مند کردن داروهای جالینوسی، بسته بندی گیاهان دارویی، بسته بندی زالوی طبی و ضابطه مندی فرآورده های سلامت محور از دیگر برنامه های در دستور کار سازمان غذا و داروی کشور است.

خانوی متذکر شد: مردم فرآورده های مکمل وارداتی را فقط با برچسب اصالت زردرنگ روی آن از داروخانه ها بخرند و مکمل های فاقد برچسب را مصرف نکنند.

گفتنی است؛  طبق آخرین آمار سازمان غذا و دارو، چرخه مالی بازار مکمل ها یک هزار و 300 میلیارد تومان است که 500 تا 600 میلیارد تومان از این مقدار را تولید داخل تشکیل می دهد.

حدود 12درصد از واردات مکمل در سطح عرضه، فرآورده های قاچاق است اما این درصد رسمی نیست و سال گذشته 6 میلیارد تومان فرآورده قاچاق مکمل و گیاهی از سطح بازار جمع آوری شده است.