نماینده ولی فقیه در گیلان در همایش "زن مسلمان" در دانشگاه علوم پزشکی گیلان اظهار کرد: در یک مراسم نمی توان همه مسایل مربوط به جایگاه و ارزش و اعتباری که زن در جامعه اسلامی دارد بیان کرد، در این خصوص باید در جلسات تخصصی و به صورت گسترده بحث شود.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، آیت الله رسول فلاحتی نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت ضمن تبریک ولادت حضرت معصومه (س) و روز دختر، گفت: پیرامون مقام زن کتاب های فراوانی، خصوصا در دوران انقلاب اسلامی به رشته تحریر درآمده است، اما در دوران قبل از انقلاب تنها کتابی که می توان به آن استناد کرد دو کتاب ارشمند استاد شهید مرتضی مطهری یعنی کتاب نظام حقوق زن در اسلام و کتاب مسئله حجاب ایشان بود، ولی بعد از انقلاب، هم از سوی زنان عالمه و هم از سوی مردان عالم کتاب ها فراتر و گسترده تر در این خصوص نوشته شد.

امام جمعه رشت تصریح کرد: در یک مراسم نمی توان همه مسایل مربوط به جایگاه و ارزش و اعتباری که زن در جامعه اسلامی دارد بیان کرد، در این خصوص باید در جلسات تخصصی و به صورت گسترده بحث شود.

وی ادامه داد: این گونه جلسات و همایش ها مثل نماز جمعه هستند، همان طوری که نمی شود در نماز جمعه به همه مسایل جامعه اسلامی پرداخت و فقط مقداری در خصوص اخلاق صحبت می شود و مقداری هم در خصوص مشکلات دنیای اسلام در این گونه همایش ها هم باید به نکاتی از ارزش و اعتبار زن در جامعه پرداخت.

همایش زن مسلمان

نماینده ولی فقیه در گیلان، اظهار کرد: یکی از مسایلی که در مورد زن مطرح است هویت زن است، در این راستا دو دیدگاه از نظر مفسران شیعه و سنی در مورد زن وجود دارد؛ یک دیدگاه این است که زن از ظل مرد آفریده شده است و دیگاه بعدی این است که جوهره زن عین جوهره مرد است که هر دو از یک جوهره آفریده شده اند که خداوند در قرآن نیز به آن اشاره دارد.

آیت الله فلاحتی ادامه اد: امروزه آنچه که برای زن در نظام های ارزشی الهی و در مکاتب توحیدی تبیین شده به مقوله فراموشی سپرده شده است، و متاسفانه جایگاه الهی زن مغفول واقع شده تا جای که به زنان جامعه بشری باورانیدند، آنچه شما دارید این است که ما می گوییم و این درد بزرگ جامعه بشری است نه فقط مختص جامعه اسلامی، ایرانی و شیعی بلکه زن و جایگاه کرامتی زن در نظام های بشری و سلطه جهانی مخدوش شده است.

کرامت زن باید در دو مقوله کرامت ذاتی و کرامت اکتسابی مورد بررسی قرار گیرد

امام جمعه رشت اظهار کرد: کرامت زن باید در دو مقوله کرامت ذاتی و کرامت اکتسابی مورد بررسی قرار گیرد، زن در نظام تکوین مانند مرد است، همچنان که خداوند مرد را آفرید و برای او در تکوین هیچ برتری قرار نداد، زن را نیز آفرید و برای او در نظام تکوین هیچ برتری قرار نداد. اما کرامت اکتسابی آن کرامتی است که خداوند قدرت اکتساب آن را در اختیار این موجود نهاده است.

آیت الله فلاحتی خاطر نشان کرد: متاسفانه امروز دشمنان تلاش می کند زندگی زنان را مردانه کنند هچنانکه تلاش می کنند مرد را از مردوارگی خود دور کنند و امروز این خطوط اندیشه الحاد جهانی است.