بخشدار مرکزی تالش گفت: مجوزهایی ۱۴ دهیاری جدید در بخش مرکزی تالش باستناد نامه مقام عالی وزارت صادر و توسط استانداری محترم به شهرستان و از فرمانداری محترم جهت اجرا به بخشداری اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاری موج ا گیلان، چنگیز شکوری بخشدار مرکزی تالش در  دیدار تعدادی از اعضای شوراهای اسلامی  منطقه ییلاقی طولارود گفت: مجوزهایی ۱۴ دهیاری جدید در بخش مرکزی تالش باستناد نامه مقام عالی وزارت صادر و توسط استانداری محترم به شهرستان و از فرمانداری محترم جهت اجرا به بخشداری اعلام شده است. 

وی افزود: این ۱۴ دهیاری جدید مربوط به روستاهای سه دهستان طولارود، کوهستانی و جوکندان می باشد و عبارتند از: هره شوندشت، چاله خونی، شادرسول، ارباسر در دهستان طولارود و شاندرمن محله(بی سیم گاز) در دهستان ساحلی جوکندان و روستاهای لنبه، اسبوسرا هده(هودی)، دولی سر(دوله سر)، قلعه چال، لواده، لیر، حسن دایرمانی و مثلا کوه که در دهستان کوهستانی واقع شده اند.

شکوری تصریح کرد:  که با ایجاد این دهیاریهای جدید تعداد روستاهای دارای دهیاری بخش مرکزی تالش از ۶۵ به ۷۹ دهیاری افزایش می یابد و برای خدمات رسانی به روستائیان عزیز زمینه بهتری فراهم می شود.

بخشدار مرکزی تالش در ادامه افزود: برای خدمت بهتر تعداد ۱۹ روستای جدید با اخذ کد در دوره پنجم صاحب شورای اسلامی شدند و اکنون تاسیس تعداد ۱۴ دهیاری جدید نیز ره آورد توجه دولت تدبیر و امید به روستاهاست .

شکوری با تقدیر از عنایت ویژه سید عیسی مهدوی فرماندار تالش به امور روستاها؛ از پیگیری تهیه طرح هادی روستاهای فاقد طرح بخش بعنوان یک گام مهم خبر داد که موجب تسهیل در ساخت و ساز و پیشگیری از تخلفات ساختمانی و تصرف منابع طبیعی و تغییر کاربری های غیرمجاز خواهد شد.

بخش مرکزی شهرستان تالش در کرانه غربی دریای خزر و یکصد کیلومتری رشت مرکز استان واقع و دارای بیش از ۸۰۰ کیلومتر مربع وسعت و ۱۲۵ روستا و ابادی و ۹۱ شورای اسلامی روستایی بوده و از نقاط مهم کشت شالی، باغداری(کیوی و...)، توتونکاری، تولید عسل، دامداری و صید دریایی و پرورش ماهیان خاویاری و سردآبی است.

این بخش با بیش از ۹۰ هزارنفر جمعیت به مرکزیت شهر تالش دارای سه اقلیم ساحلی و جلگه، کوهپایه ای جنگلی و مراتع ییلاقی کوهستانی می باشد.