رحمن قلاوند، گفت: در حال حاضر، معتادان بهبود یافته لرستان در 17 رشته مهارتی آموزش می‌بینند.

به گزارش خبرگزاری موج از لرستان، رحمن قلاوند با اعلام این خبر گفت: در حال حاضر، معتادان بهبود یافته لرستان در 6 شهرستان و در 17 رشته آموزشی از قبیل برق اتومبیل، مکانیک خودرو، آموزش کارآفرینی و رایانه آموزش می‌بینند.

مدیرکل آموزش فنی‌ و حرفه‌ای لرستان ضمن تاکید بر حمایت از افراد بهبودیافته، گفت: ضرورت دارد از افرادی که آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای را فرا گرفته و مراحل بازپروری را طی نموده‌اند حمایت‌های لازم از جمله در اختیار گذاشتن تسهیلات ارزان قیمت صورت گیرد.

وی ادامه داد: کارشناسان ما با هماهنگی اداره کل بهزیستی استان در این مراکز حضور پیدا کرده و آموزش‌های لازم را به آنان ارائه می‌دهند تا پس از خروج از مراکز بازپروری و بازگشت به جامعه بتوانند به کار و فعالیت سالم پرداخته و منبع درآمد خانواده‌هایشان قطع نشود.

قلاوند بیان کرد: اداره کل آموزش فنی‌وحرفه‌ای استان برای بازتوانی این افراد برنامه‌های آموزشی تدارک دیده است تا در صورتی‌که از قبل این افراد صاحب حرفه‌ای بوده‌اند، مهارت‌های مورد نیاز این حرفه در آنان تقویت شود.

مدیرکل آموزش فنی‌وحرفه‌ای لرستان یکی از وظایف مراکز بازپروری ماده 15 و ماده 16 را شناسایی افراد مبتلا به مواد مخدر و ترک این افراد توسط کارشناسان عنوان کرد و افزود: افرادی که به موادمخدر مبتلا می‌شوند بخشی از توانایی‌های فردی خود را از دست می‌دهند، حال اگر این ابتلا در نیروی کار و مولد جامعه اتفاق بی‌افتد طبیعتا آسیب‌های بیشتری را به همراه دارد.

وی خاطرنشان کرد: به همین منظور برنامه‌ریزی‌هایی توسط برنامه‌ریزان جامعه برای دور شدن این افراد از موادمخدر صورت می‌گیرد و برنامه مهارت‌آموزی معتادان بهبود یافته و ارتقای توانمندی‌های شغلی آنان بخشی از این برنامه‌ها است.

سال گذشته، فنی و حرفه‌ای لرستان حدود 94 هزار نفر ساعت برنامه آموزشی برگزار کرد

رحمن قلاوند، افزود: تا پایان سال 96 حدود 94 هزار نفر ساعت برنامه‌ آموزشی توسط فنی و حرفه‌ای استان در مراکز ماده 15 و 16 به اجرا درآمد، که حدود 64 هزار نفرساعت آن در مراکز ماده 15 و حدود 30 هزار نفرساعت در مراکز ماده 16 بوده است.

مدیرکل آموزش فنی‌وحرفه‌ای لرستان، تاکید کرد: در حال حاضر، در 6 شهرستان استان، 17 رشته آموزشی از قبیل برق اتومبیل، مکانیک خودرو، آموزش کارآفرینی، دوره‌های مرتبط با رایانه و آموزش‌های مهارتی، برای افراد بهبود یافته برگزار می‌شود.