معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به تخصیص 200 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی به طرح‌های آبخیزداری در سطح کشور، گفت: سهم گیلان از این اعتبار 16 میلیارد تومان است که در صورت انجام شدن و پیشرفت در کار افزوده نیز می شود.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، خلیل آقایی، صبح امروز در جلسه منابع طبیعی که با حضور فرماندار رشت و نمایندگان این شهر در مجلس شورای اسلامی در دفتر فرماندار برگزار شد، الویت های سازمان جنگل ها و منابع طبیعی و آبخیزداری کشور را تشریح کرد.

وی گیلان را به لحاظ احداث پارک های جنگلی بسیار عقب مانده خواند و گفت: گیلان ظرفیت های لازم را دارد تا به قطب تولید چوب کشور تبدیل شود.

واردات و صادرات چوب در کشور آزاد است

معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر توسعه زراعت چوب در کشور به ویزه در گیلان، چوب را تنها محصولی خواند که واردات و صادرات ان در کشور ازاد است.

وی تصریح کرد: چنانچه هر زراعت کاری احساس کند که مشکلش می تواند با صادرات حل شود این کار را انجام دهد و همچنین اگر مشکل زراعت کار دیگر با واردات مرتفع می شود چوب وارد کرده و مستقیم به کارخانه ببرد.

آقایی با اشاره به بحث توسعه گردشگری در گیلان افزود: گیلان در بخش توسعه گردشگری نیز هنوز جایگاه مطلوبی ندارد.

جلسه +فرمانداری رشت

وی با انتقاد از اینکه چرا باید احداث پارک جنگلی ها بر عهده شهرداری ها باشد ادامه داد: باید مجوزهای واگذاری پارک جنگلی را به طور مستقیم به بخش خصوصی سپرد زیرا شهرداران این بین واسطه هستند و آنها نیز به دنبال جذب سرمایه گذار می گردند.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به تخصیص 200 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی به طرح‌های آبخیزداری در سطح کشور، گفت: سهم گیلان از این اعتبار 16 میلیارد تومان است که در صورت انجام شدن و پیشرفت در کار افزوده نیز می شود.

وی با بیان اینکه سال گذشته تنها به هر استان هشت میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته بود اظهار کرد: این سهم امسال دو برابر شده است.

آقایی نگهداری از جنگل را بسیار حائز اهمیت خواند و گفت: لاکان و سراوان بهترین نقطه های جنگلی در رشت هستند که باید برای حفظ جنگل های این دو منطقه کوشید.

این مسئول با بیان اینکه برای واگذاری زمین به بخش خصوصی با تاکید بر حفظ منابع طبیعی اجازه قطع هیچ درختی داده نمی شود، ادامه داد: در این راستا جذب و مشارکت روستاییان نیز برای حفظ منابع طبیعی حائز اهمیت است.

وی با اشاره با تشریح برنامه‌های جنگل‌کاری در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی تصریح کرد:

آتش‌سوزی‌هایی که سالانه در جنگل‌ها به خصوص جنگل‌های شمال کشور رخ می‌دهد درهمه دنیا براثر خطاهای انسانی و تغییرات آب و هوایی اتفاق می افتد که نباید به معنی نابودی جنگل‌ها تلقی شود زیرا در کنار این معضل، برنامه‌هایی برای جنگل‌کاری صورت می‌گیرد و امسال نزدیک به 20 میلیون اصله نهال می‌کاریم.

وی با بیان اینکه سازمان جنگل‌ها تعهد دارد سالانه 30 هزار هکتار بیابان‌زدایی کند، افزود: نزدیک به 20 میلیون هکتار در قالب حفاظتی-مشارکتی به بهره‌برداران واگذار کردیم تا از سودجویی‌ها در این زمینه کاسته شود.

امسال بیش از 500 نفر در منابع طبیعی کشور استخدام می شوند

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اعلام کرد؛ با توجه به کمبود نیروی انسانی در این سازمان امسال 544 نفر نیروی کارشناس و قرقبان جذب منابع طبیعی کشور می شوند.

وی با بیان اینکه امسال سه هزار نفر درخواست داشتیم افزود: 544 نیرو که مجوز جذب آن نیز صادر شده است تا پایان امسال از طریق آزمونی که سازمان سنجش برگزار می کند جذب منابع طبیعی می شوند.

آقایی خاطر نشان کرد: اطلاعیه آن بزودی از طریق روزنامه های کثیرالانتشار اعلام و در سال جاری نسبت به جذب آنها اقدام می شود.

به گفته آقایی، جذب 544 نیروی کارشناس و قرقبان تنها یک ششم نیاز سازمان جنگل ها را تامین خواهد کرد که امیدواریم در مراحل بعدی بتوانیم نیروهای بیشتری را جذب کنیم.

سهم گیلان استخدام40 نفر است

معاون وزیر جهاد کشاوزی با بیان اینکه سهم گیلان از این تعداد 40 نفر است، تصریح کرد: هم اکنون کمبود نیروی قرقبان با بهره گیری از سیاست حفاظت مشارکتی که با همکاری بهره برداران منابع طبیعی در حال انجام است، جبران می شود و تاکنون 20 میلیون هکتار از زمین های منابع ملی به صورت مشارکتی برای حفاظت، به بهره برداران واگذار شده است.

وی از خرید ماشین های فوتون برای اداره های منابع طبیعی در سطح کشور خبر داد و گفت: باماشین های معمولی نمی توان دنبال قاچاقچیان داتسون سوار رفت.

آقایی با اشاره به نداشتن تجهیزات کامل اعم از بالگرد در سازمان جهاد کشاورزی افزود: نیازمند خرید بالگرد برای اطفای حریق در جنگلها هستیم تا به محض رویداد خودمان وارد عمل شویم و وابسته به ارگانهای دیگر نباشیم.