مردان و زنان مؤمن، ولایت در حوزه احیای امر به معروف و نهی از منکر را دارند لیکن برای اجرای صحیح امر به معروف و نهی از منکر در جامعه، نیازمند حضور هیئات هستیم.

به گزارش خبرگزاری موج از فارس، آیت الله لطف الله دژکام امروز در دیدار اعضای شورای عالی هیئات مذهبی شیراز، ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام شهادت امام جعفر صادق(ع) بیان داشت: هیئت یک نوع ولایت است که به مؤمنان ولایت امر به معروف و نهی از منکر تعلق می گیرد، یعنی مردان و زنان مؤمن، این ولایت را دارند لیکن برای اجرای صحیح امر به معروف و نهی از منکر در جامعه، نیازمند حضور هیئات هستیم.

وی خطاب به حاضرین در جلسه گفت: شما در بام رحمت واسعه الهی هستید.رحمت واسعه الهی که وجود مقدس امام حسین (ع) هست، تلاش شما مردم را از این در رحمت وارد بهشت می کند.

کسی که خطاکار است می تواند عاشق امام حسین(ع) باشد

نماینده ولی فقه در استان فارس ادامه داد: ما ممکن است با فردی که خطایی کرده مواجه شویم و به حق و به حساب غیرت دینی از کار خطا ناراحت شویم، اما شاید کسی که خطاکار است عاشق امام حسین(ع) باشد و محبت اهل بیت علیهم السلام را در سینه داشته باشد.

امام جمعه شیراز اضافه کرد: امام صادق(ع) در باب حضور خطاکاران در محافل اهل بیت(ع) می فرماید؛ دست جلوی او نگیرید و به او فرصت جبران دهید؛ حال با این تفاسیر وظیفه ما به عنوان روضه خوان و جارچی اهل بیت(ع) که در جلوی درب رحمت الهی ایستاده ایم و بقیه را دعوت می کنیم این است که اگر دیدیم کسی اهل محبت اهل بیت(ع) است ولو اینکه خطایی کرده باشد، به او فرصت دهیم و بخواهیم که خطا را جبران کند و ما او را دعا می کنیم که خدا او را ببخشد و معنی هیئت همین است.

درب هیئات مذهبی به روی تمام افراد و حتی خطاکاران باز باشد

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: درب باز رحمت الهی که همین هیئت هاست چه کسانی را به داخل می آورد؟ خوش به حال کسانی که جلوی درب رحمت الهی می ایستند و مردم را به داخل بهشت حق الهی دعوت می کنند لذا بدانید که درب خانه خدا هیچ وقت نباید بسته باشد؛ حتی بر روی خطاکاران، و این بالاترین شرف است.

آیت الله لطف الله دژکام امروز در دیدار اعضای شورای عالی هیئات مذهبی شیراز

آیت الله دژکام خاطر نشان ساخت: ان شاالله باید برنامه ریزی شود و مسجدی را مشخص کرده، تا در طول سال به صورت هفتگی برای اهل بیت(ع) به صورت ثابت مجلس گرفته و فرصت جمع شدن ارادتمندان و هیئتی ها به وجود آید.

وی افزود: هر ساله ما یک بار در ایام محرم، رژه می رویم و امام زمان(عج) از لشکری که تشکیل دادیم سان می بیند؛ اما در طول سال باید سازماندهی خود را داشته باشیم و ان شاالله به یاری خدا این کار را شکل می دهیم زیرا اگر جلسات مستمر باشد، تمام مطالب گفته می شود و در طول سال پیگیری های لازم انجام می گیرد.

آیت الله حسینی الهاشمی می توانست در مدیریت و سیاست، دنیا را اداره کند

نماینده ولی فقیه در فارس با اشاره به شخصیت والای مرحوم حضرت آیت الله سید نورالدین حسینی الهاشمی؛ گفت: ایشان در برنامه ریزی و مدیریت و سیاست، می توانست یک دنیا را اداره کند؛ امروز نیز در شهر مقدس شیراز می توان اینچنین ظرفیت هایی را یافت و پس از آن باید نقاط ضعف جبران شده و به همان سمت برویم.

ما هیئت مذهبی هستیم و عزاداری کار ماست

امام جمعه شیراز ادامه داد: بعضی ها در تلفظ می گویند هیئت عزاداری، عزاداری محور کار ما هست اما هیئت مذهبی است، یعنی ما همه جهات مذهبمان را به برکت این هیئات پیش می بریم و این مسئله باید مورد توجه ما باشد چرا که هیئت، یک پایه مدیریت و حکومت است؛ گاهی ما فکر می کنیم حکومت به تنهایی می تواند همه کارها را ردیف کند.

آیت الله دژکام اضافه کرد: تجربه 40 ساله انقلاب به ما ثابت کرده که یک گوشه ای از کار که در قرآن هم به آن اشاره شده و ما به آن توجه نکرده ایم همین هیئات است؛ خداوند در قرآن کریم می فرماید " وَالمُؤمِنونَ وَالمُؤمِناتُ بَعضُهُم أَولِیاءُ بَعضٍ یَأمُرونَ بِالمَعروفِ وَیَنهَونَ عَنِ المُنکَرِ" یعنی مردم خودشان باید وارد این عرصه شوند؛ سوای بحث ولایت فقیه، هیئت یک نوع ولایت است که به مؤمنان ولایت امر به معروف و نهی از منکر تعلق می گیرد، یعنی مردان و زنان مؤمن، این ولایت را دارند لیکن برای اجرای صحیح امر به معروف و نهی از منکر در جامعه، نیازمند حضور هیئات هستیم.

سینه زنان امام حسین(ع) در انقلاب 22 بهمن 57 پیروز شدند

وی افزود: به عنوان یک تجربه می توان اذعان کرد که در قضیه 22 بهمن 57، این سینه زن های امام حسین(ع) بودند که پیروز شدند زیرا که در عاشورای قبل از 22 بهمن آن سال به فرمان امام راحل، تمام هیئت ها حرکت کردند و در ادامه تمام این کشور نهی از منکر کرد و همزمان تمام کشور امر به معروف کرد تا انقلاب پیروز شد.

این استاد حوزه و دانشگاه بیان داشت: در مسائل دیگر جامعه نیز نباید تمام مسائل را به مسئول حکومت ربط داد چون اگر ایشان همه تلاشش را هم بکند باز هم با یک گل بهار نمی شود و یک دست صدا نخواهد داشت.

آیت الله دژکام با اشاره به نقش هیئت ها تأکید کرد: ما باید در ابتدای راه در نقش اثرگذار هیئات مذهبی بازنگری کرده و در ادامه به سازماندهی آنها بپردازیم زیرا در گذشته هیئت از مسجد شروع می شد و روحانی همراهش بود و این شکل حرکت باعث امر به معروف و نهی از منکر صحیح می شد اما امروز امروز آمده ایم و سمن (سازمان مردم نهاد) ایجاد کرده ایم و امر به معروف و نهی از منکر را به آنها واگذار کردیم.

وظیفه احیاء امر به معروف و نهی از منکر باید به هیئات مذهبی برگردد

نماینده ولی فقیه در فارس ابراز داشت: هیئت ها مانند یک سمن هستند و باید اول مسیر را بازنگری کرده و سپس این نقش را به هیئت ها باز گردانیم چرا که این هیئت است که یک محله را سازمان می دهد و در آن مجموعه نیز گناه و خلاف کمتر می شود؛ حال اگر این نقش هیئت را فراموش کنیم و به این موضوع بسیار مهم توجه نکنیم؛ هیئت فقط  به یک مراسم معمولی تبدیل می شود که این خود به نوعی گمراهی از مسیر است.

دین با سینه زنی امام حسین(ع) زنده می شود

امام جمعه شیراز تصریح کرد: سینه زنی به معنی صرفاً یک آداب و مراسم نیست، سینه زنی احیای دین است و دین با سینه زنی امام حسین(ع) زنده می شود و برای احیای دین باید نقش سیاسی اجتماعی هیئت به صورت جدی قوی کنیم و سوای برگزاری مراسم و روضه ها در هیئات، باید جنبه های سیاسی و اجتماعی آن ها را نیز تقویت نماییم.

وی اظهار داشت: در فضای امروز جهانی، بازسازی جامعه جهانی را باید از نقطه ای آغاز نماییم؛ با ایجاد یک فضایی که در آن فضا هیئت نقش واقعی خود را ایفا کند و پیام امام حسین(ع) به سمت تمام عالم برود و به شهر و کشور خودمان محدود نشود می توانیم این گام بزرگ را برداریم.

در ایفای نقش سیاسی اجتماعی هیئات مذهبی کوتاهی شده است

این استاد حوزه و دانشگاه تأکید کرد: طبق آمار ارائه شده 700 هیئت در شیراز موجود هست و این نشان می دهد از نظر ارادت به اسلام و اهل بیت(ع) چیزی کم نداریم در نتیجه در ایفای نقش سیاسی اجتماعی هیئات؛ تا کنون کوتاهی شده است که ان شالله به زودی آن باید حل شود.

آیت الله لطف الله دژکام امروز در دیدار اعضای شورای عالی هیئات مذهبی شیراز

برای اثرگذاری هیئات باید زنجیره توان و تجربه را در آنها کامل نمود

آیت الله دژکام در ادامه سخنان خود به باب جوانگرای اشاره کرد و با قرائت روایت "رَأْیُ اَلشَّیْخِ أَحَبُّ إِلَیَّ مِنْ جَلَدِ اَلْغُلاَمِ" از امیر المؤمنین علی (ع)، تصریح کرد: برای اینکه کارها راه بیافتند، دو چیز لازم است؛ یکی تدبیر است و معمولاً آنهایی که سنی دارند به واسطه تجربه در این خصوص دارای نکات خوبی هستند که باید رای افراد مسن با احترام اخذ شود و از فکر آنها در اداره امور استفاده کرد و دوم اینکه برای اقدام و انجام امور باید از جوانان استفاده نمود.

وی افزود: در کار با بزرگ ترها باید به صورت مستمر رایزنی شود و دیدگاه های آنها خواسته شود تا آن نتیجه ای که دلمان می خواهد را به دست بیاوریم زیرا گاهی ما اقدام می کنیم اما تیز بینی بزرگ ترها را نداریم ولی آنها تجربه دارند و نکاتی را می بینند که در کار به صورت معجزه آسایی کمک می آید.

آیت الله لطف الله دژکام امروز در دیدار اعضای شورای عالی هیئات مذهبی شیراز

نماینده ولی فقیه در فارس بیان داشت: بزرگتر ها نیز باید در هیئت خود از وجود جوانان استقبال کنند تا زنجیره توان و تجربه در امور اجرایی هیئت تکمیل شده و هیئت بتواند با این حلقه اثر گذارش، به سر منزل مقصود برسد.

من یک هیئتی هستم و از کودکی به این نوع فعالیت علاقه مند بودم

آیت الله دژکام سخن آخر خود را این گونه عنوان کرد: من را هیئتی حساب کنید زیرا از کودکی به این نوع کار علاقه مند بودم و ان شاالله بتوانیم در کنار هم، کارها را به طور شایسته پیش ببریم.