استاندار گیلان در دیدار با معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: متاسفانه در استانهای شمالی زمین خواری بیش از سایر نقاط کشور اتفاق می افتد که برای مواجه با آن باید خلع ید حقوقی را به عنوان هدف دنبال کنیم تا اثرات سو آن کمتر شود.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، مصطفی سالاری در دیدار با خلیل آقایی در دیدار با معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور فعالیت های انجام شده و برنامه ریزی های صورت گرفته برای صیانت از منابع طبیعی و جنگل ها و مراتع استان را تشریح نمود.

منابع طبیعی را ثروت ملی و حفاظت از آن وظیفه شرعی و قانونی است

وی منابع طبیعی را ثروت ملی و حفاظت از آن وظیفه شرعی و قانونی خواند و افزود: متاسفانه نبود سیاستی واحد در حوزه زمین و مراتع جنگلی یک چالش به شمار می آید.

سالاری با بیان اینکه در جهت صیانت از منابع طبیعی و حوزه آبخیزداری تشکل های مردم نهاد و فعالان اجتماعی را به مشارکت دعوت کرده ایم خاطرنشان کرد: متاسفانه صدای کسانی که از این میراث عظیم حمایت می کنند در برابر زمین خواران شنیده نمی شود.

استاندار گیلان بر لزوم شفاف سازی سیاست های این بخش تاکید کرد و افزود: واگذاری زمین های اراضی ملی در چارچوب قانون به افراد حقیقی و حقوقی می تواند علاوه بر حراست، حفظ و احیای جنگل، مرتع و حوزه آبخیزداری را به دنبال داشته باشد.

واگذاری مالکیت زمین چالشی در مسیر تولید

نماینده عالی دولت در گیلان واگذاری مالکیت زمین را چالشی در مسیر تولید خواند و تصریح کرد: این نوع از واگذاری تنها منافع مالی را به همراه دارد و اشتغال و تولید را با رکود مواجه می کند.

دیدار استاندار+ گیلان با معاون وزیر جهاد کشاورزی

سالاری شیوه امانت داری را رویکردی کارآمد در حفظ منابع ملی دانست و اشاعه این فرهنگ را موجب منافع برای دولت و ملت اعلام نمود.

وی افزود: متاسفانه در استانهای شمالی زمین خواری بیش از سایر نقاط کشور اتفاق می افتد که برای مواجه با آن باید خلع ید حقوقی را به عنوان هدف دنبال کنیم تا اثرات سو آن کمتر شود.

دکتر سالاری به ظرفیت گیلان در حوزه گردشگری و توسعه بومگردی اشاره کرد و گفت: درصورت واگذاری زمین به بخش خصوصی برای اجرای پروژه های بومگردی و همسو با طبیعت می توان حفاظت از منابع طبیعی را برون سپاری کرد و شاهد نتایج مطلوب آن بود.

تشکیل تعاونی های روستایی و تشکل های مردمی با هدف حفظ منابع طبیعی

استاندار گیلان تشکیل تعاونی های روستایی و تشکل های مردمی با هدف حفظ منابع طبیعی را تفکری مثبت خوانند و اظهار داشت: برای بهبود خدمات این نهادها می توان تسهیلات اندک نیز اعطا نمود تا از فعالیت های همسو با حفظ طبیعت نیز حمایت شود.

وی ترویج فرهنگ حفظ محیط زیست و صیانت از منابع طبیعی را رویکردی مهم خواند که با فعالیت های اجتماعی بیش از پیش فراگیر می شود.

سالاری همچنین به اجرای طرح های آبخیزداری در گیلان اشاره کرد و افزود:در اجرای این طرح ها اولویت با بالادست تالاب هاست و می توان با مدیریت صحیح این پهنه را گسترش داد.