عضو هیات علمی دانشگاه کردستان برای نخستین بار در کشور موفق به یافتن روش جدیدی برای کشت سیب زمینی با نیاز آبی کم شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان؛محمد فرید سپری گفت:از چند سال قبل یک گروه از بخش زراعت دانشگاه کردستان در خصوص کاشت محصولات کشاورزی با نیاز آبی کم فعالیت می کنند و یکی از اعضای این گروه به نام فرزاد حسین پناهی موفق شد، روش کشت سیب زمینی با نیاز آبی کم را ابداع کنند.

وی افزود: این روش در سطح یک هکتار مزرعه آزمایشی در شهرستان دهگلان کشت شده و نتایج مطلوبی از آن در مقایسه با روش های قبلی حاصل شده است. 

سپری تاکید کرد: در این روش، کشت محصول در پاییز (آبان ماه) و پس از بارش های پاییزه صورت می گیرد و در اوایل تابستان نیز برداشت محصول انجام می شود.

وی یادآور شد: در این روش که به آن روش انتظاری نیز گفته می شود بذر غده ای بدون نیازی به آبیاری اولیه کاشته و تا پایان بارش های بهاره نیز آبیاری نمی شود. 

عضو هیات علمی دانشگاه کردستان و مبتکر این روش کشت سیب زمینی گفت: در روش های سنتی و معمول سیب زمینی برای هر هکتار 11 تا 13 هزار مترمکعب آب نیاز است اما در این روش هر هکتار به پنج هزار مترمکعب آب نیاز دارد.

فرزاد حسین پناهی افزود: این روش برای کشت این محصول در دشت های قروه و دهگلان که از دشت های ممنوعه استان کردستان هستند و 90 درصد کشت سیب زمینی در این منطقه است، می تواند بسیار مناسب باشد.

وی اضافه کرد: این روش در چهار سال گذشته به صورت آزمایشی کشت شد و نتایج مطلوبی از آن حاصل گردید که میانگین برداشت سیب زمینی در این روش پنج تُن بیشتر از روش های سنتی و حدود 37 تُن در هر هکتار است. 

حسین پناهی یادآور شد: یکی از نقاط قوت دیگر این روش کشت، برداشت زودهنگام محصول (اوایل تابستان) است حال آنکه در روش های سنتی، برداشت سیب زمینی اوایل پاییز انجام می شود.

وی اظهار داشت: این برداشت زودهنگام باعث می شود فروشندگان سیب زمینی تازه را از استان های جنوبی وارد نکنند و هزینه های حمل نیز روی قیمت تمام شده تاثیر نداشته باشد. 

کردستان با 300 هزار تُن تولید سیب زمینی رتبه چهارم تولید این محصول در کشور را به خود اختصاص داده است.