رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر اهواز گفت: برای راه اندازی کامل مترو اهواز به حدود چهار هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است که تقبل چنین هزینه ای در توان شهرداری نیست.

به گزارش خبرگزاری موج خوزستان، رحیم کعب عمیر رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر اهواز در نشست خبری امروز(12 تیر) در جمع خبرنگاران بیان داشت: مترو اهواز تنها مترویی بوده که به صورت فاینانس و سرمایه گذاری خارجی در حال احداث و عملیاتی شدن است.

وی با بیان اینکه دولت 590 میلیارد تومان برای مترو اهواز هزینه کرده است، گفت: علاوه بر اعتبارات دولتی، شهرداری اهواز نه تنها 15 میلیارد تومان برای این پروژه هزینه کرده، بلکه املاک و زمین های متعددی نیز در اختیار این پروژه قرار داده است.

کعب عمیر اظهار کرد: برای راه اندازی کامل مترو به حدود چهار هزار میلیارد اعتبار نیاز بوده که تقبل چنین هزینه ای در توان شهرداری نیست.

وی به استفاده از راه آهن اهواز_ماهشهر و اهواز_خرمشهر برای حمل و نقل شهروندان اشاره کرد و گفت: در ساعات عدم تردد قطارهای بین شهری، از ظرفیت راه آهن و این خطوط ریلی می توان برای جابجایی مسافران استفاده کرد.

نیاز اهواز به حدود 800 دستگاه اتوبوس برای حمل و نقل شهری

عضو شورای شهر اهواز با بیان اینکه درصورت نیاز به یک هزار اتوبوس برای جمعیت یک میلیون و دویست هزار نفری اهواز، حدود 800 دستگاه اتوبوس دیگر کم داریم، عنوان کرد: در سطح شهر حدود 170 اتوبوس فعال و حدود 30 دستگاه نیز به صورت زاپاس وجود داشته که جمع آن 200 دستگاه خواهد بود.

حمل و نقل شهری

وی با بیان اینکه از سال 90 تاکنون هیچ اتوبوسی به ناوگان اتوبوسرانی اضافه نشده است، اضافه کرد: تعداد اتوبوس ها کم بوده و برای رفع کمبودها، حدود 52 دستگاه اتوبوس از طریق بخش خصوصی و همچنین 50 دستگاه دیگر نیز تا پایان سال جاری به ناوگان اضافه می شود.

کعب عمیر با بیان اینکه 52 اتوبوس به صورت شرایط ویژه و خیلی خوبی در اختیار بخش خصوصی قرار خواهند گرفت ، افزود: برای هر اتوبوس مبلغ 550میلیون تومان هزینه شده که متقاضیان بخش خصوصی می توانند علاوه بر استفاده از بخشش 82.5 درصدی، مابقی آن که 17.5 درصد قیمت اتوبوس بوده را به صورت 50درصد نقد و 50درصد دیگر را به صورت اقساط 8 ساله پرداخت کند; اما متاسفانه مورد استقبال قرار نگرفت.

اهواز نیاز شدید به تاکسی در سطح شهر جهت حمل و نقل دارد

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر اهواز با بیان اینکه به حدود 10هزار تاکسی در سطح شهر نیاز است، گفت: تعداد تاکسی ها یک و 600 دستگاه بوده که این رقم بسیار کمی بوده و جوابگوی مسافران نیست.

کعب عمیر با اشاره به اینکه برای جبران کمبودهای مربوط به تاکسی ها حدود 2 هزار مسافربر شخصی ساماندهی شده اند، یادآور شد: برای ساماندهی مسافربرهای شخصی و افزایش تاکسی ها به همکاری تنگاتنگ پلیس و قوه قضاییه نیاز بوده، زیرا در برخی درگیری ها، نیروهای سازمان تاکسی‌رانی در جهت ساماندهی و همکاری با مسافربرها، کتک و یا حتی چاقو خورده اند.

وی در پایان با اشاره به هوشمندسازی تاکسی ها، بیان کرد: در بحث تاکسی‌رانی سیستم هوشمندسازی پیاده شده و علاوه بر آن اتوبوس ها نیز هوشمند شده اند.