پس ازانتصاب فریبا مرادی مدیرکل سابق پست کردستان به سمت عضوهیئت مدیره شرکت ملی پست جمهوری اسلامی،شهاب وحیدیان معاون سابق وی مدت 7ماه است که سکاندار جدید اداره کل پست کردستان شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان؛شهاب وحیدیان درمصاحبه اختصاصی اظهار داشت:پست مویرگی  ترین شبکه ارتباطی کشور است.

وی با بیان اینکه پست نیاز امروز جامعه است عنوان نمود:ما توانستیم ارتباط مابین پست وسایر سازمانها وادارات را که از گذشته مغفول مانده بود با دیدار وگفت وگو با مدیران آنان احیاکنیم.

وحیدیان گفت:امروزه اکثر خدمات از طریق اینترنت وبصورت کاملا الکترونیکی انجام میشودکه پست تلاش نموده با حذف واسطه ودلالان کالا را از مبدا به مقصد برساند وحتی در بعضی اوقات نقش واسط مالی را نیز ایفا نماید.

مدیرکل پست کردستان با اشاره به اینکه خدمات پستی فقط محدود به شهر ها نیست اضافه کرد:در روستاها با ایجاد دفاتر پستی ویا ایجاد نمایندگی های پستی سعی در برطرف کردن نیاز های روستاییان زحمتکش نموده تا از تردد آنان برای انجام این امور جلوگیری شود.

وحیدیان در بیان بخش دیگری از کارهای انجام گرفته این شرکت در استان بیان نمود:در حوزه خدمات نیابتی نیز پست با چند ارگان خدماتی درکردستان مذاکراتی را داشت که خوشبختانه مدیران آنها باآغوش باز پذیرای ارائه این خدمات از طریق پست بودند که از آن جمله میتوان به پروژه های جی ناف(G NAF) و سیماک و نیز قرارداد با کمیسون مبارزه با قاچاق کالا وارز کردستان،شرکت نفت ونیز تفاهم نامه با کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان  کردستان اشاره نمود که برای ایجاد مدیریت یکپارچه ومنظم درحوزه کارهای خدماتی ونیابتی لازم است آقای استاندار با درایت خویش به مدیران سایر دستگاهها هم این امر را متذکر شوند.

وی در ادامه با اشاره به پروژه جی ناف که به زبان ساده یعنی کد گذاری اماکن ،یادآور شد خوشبختانه در کردستان با تلاش نیروهای خدوم شرکت توانستیم حتی دور افتاده ترین نقاط استان را هم شناسایی نماییم همانند مراتع ومعادن که اگر بنیاد مسکن وشهرداری ها مارا یاری نکنند واطلاعات لازم را دراختیار ما بگذارند امیدواریم که در کمترین زمان ممکن همه استان را تحت پوشش قرار دهیم.

پست کردستان

وحیدیان گفت در حال حاضر سقز وسنندج دارای 65درصد اماکن تحت پوشش استان هستند که درصورت همکاری شهرداری های سایر شهرستانها تا امسال قطعا همه استان زیر پوشش طرح جی ناف قرار خواهند گرفت.

سیماک پروژه اقتصاد مقاومتی

وی همچنین در ارتباط با پروژه سیماک اظهار داشت:این پروژه از پروژه های مهم در حوزه اقتصاد مقاومتی میباشدکه از سوی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تعریف شده است .سیماک که همان سامانه یکپارچه مدیریت املاک کشور است که برپایه پروژه جی ناف بنا نهاده شده بدین گونه که طول وعرض جغرافیایی کلیه املاک را بصورت دقیق ومشخص ارائه می نماییم.

وحیدیان در ادامه با انتقاد از عدم مدیریت یکپارچه دراین حوزه بیان داشت:درصورتی که ادارت دست از انجام امورات بصورت خودمحور بردارندواین امورات را به پست واگذار نمایندبصورت کاملا مشخص ودقیق این خدمات انجام میشود واز ازدحام ارباب رجوع در ادارات و ارگانهای خدماتی کاسته میشود.

وی با بیان اینکه زیر پروژه 3سیماک ابتدای ماه مبارک رمضان درکردستان افتتاح شد اضافه کرد:سیماک به معنای ارائه خدمات در حوزه کاری املاک بصورت آنلاین است که درمرحله اول بایستی کلیه دهیاران وشهرداران ومعاونین استاندار جهت آموزش در کلاس های مربوطه حضور یابند.

مدیرکل پست کردستان با بیان اینکه متاسفانه بعضی از ادارات که خدماتشان در حوزه پروژه سیماک میباشد علیرغم مکاتبات انجام شده متاسفانه جوابی برای حضور دراین طرح به ما نداده اند که مراتب جهت استحضار استاندار کردستان خدمت ایشان ارسال خواهدشد چونکه هدف ما اینست که پروژه سیماک درکردستان را بعنوان معین غرب کشور انجام دهیم.

پست کردستان

خدمات ترانزیتی پست

وحیدیان با بیان اینکه پست درآینده میتواند در حوزه ترانزیتی وحمل ونقل برای کشور ارز آوری ودرآمد داشته باشد گفت:مادرکردستان میتوانیم از پتانسیل مرزی بودن استان استفاده کنیم بعنوان مثال اقلیم کردستان عراق کلیه خدمات پستی خود را از طریق کشورهای اردن وترکیه انجام میدهدکه واقعا برای آنها بدلیل مسافت زیاد مقرون به صرفه نیست اما اگر از طریق ایران ومرز باشماق مریوان کردستان این خدمات انجام شود خیلی اقتصادی تر خواهد بود .به این منظور مذاکراتی را با مجموعه استانداری وگمرکات کردستان انجام داده ایم که درآینده ای نزدیک دفتر نمایندگی پست کردستان درمرز باشماق مریوان تاسیس وکلیه خدمات را باآخرین استاندارد های روز دنیا ارائه میدهد.

وی میزان جابجایی مرسولات پستی استان درسال96را بیش از 6میلیون مرسوله اعلام کرد وگفت:درآمد حاصل از ارائه خدمات پستی درسال96سیزده درصد رشد داشته است ودرحال حاضر این خدمات با تعداد212نفر نیروی انسانی متخصص در استان انجام میشود که ازاین تعداد75نفر آنان از نامه رسانان امین ومجرب هستند که  در 331دفترپستی،191دفترICT روستایی،93دفترپیشخوان و30نمایندگی پستی این خدمات ارائه میگردد.

وحیدیان درپایان ضمن موفق دانستن تجربه قرارداد فی مابین پست کردستان وشرکت توزیع فرآورده های نفتی استان در خصوص تسویه حساب های نفت روستایی وارائه آمار واطلاعات لازم روستاها جهت گاز دار نمودن آنها و...  به بحث تفاهم نامه منعقده با کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان استان اشاره نمود که با نهادینه کردن فرهنگ پستی طی این تفاهم نامه از طریق آموزش درمیان کودکان این اقدام را یک قدم فرهنگی ماندگار برای نسل های آینده دانست.