آیت الله دژکام در دیدار اعضای شورای مرکزی دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان فارس با تأکید بر اینکه انجام کار برای خدا و اهل بیت (ع) سعادت می خواهد، گفت: یکی از ویژگی های کار کردن برای اهل بیت (ع) خالص بودن کار است که البته به شرطی که بدانیم، کار را برای چه کسی انجام می دهیم.

به گزارش خبرگزاری موج از فارس، نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز امروز در جمع اعضای شورای مرکزی دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان فارس با تأکید بر اینکه انجام کار برای خدا و اهل بیت (ع) سعادت می خواهد، گفت: یکی از ویژگی های کار کردن برای اهل بیت (ع) خالص بودن کار است که البته به شرطی که بدانیم، کار را برای چه کسی انجام می دهیم.

آیت الله دژکام در دیدار  اعضای شورای مرکزی دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان فارس

وی افزود: کارهایی که با نیت شخصی انجام می دهیم عملاً برای خودمان است و نتیجه آن نا مشخص است و حتی  ممکن است دچار اغراض دیگری شود که ارزش ندارد.

آیت الله لطف الله دژکام ادامه داد: وقتی کاری به اسم اهل بیت (علیهم السلام) انجام می گیرد صاف و پاک خواهد بود زیرا آنها شاهد بر اعمال ما هستند و امید است آن کارها را به خوبی در نامه اعمال ما ثبت نمایند لیکر وقتی نام مقدس معصوم در کاری به میان می آید کار نا خودآگاه به گونه ای دیگر سر و شکل گرفته و برکت می گیرد.

نماینده ولی فقیه در فارس تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم که کاری را که انجام می دهیم برای چه کسی است و نیز باید دانست که در تمام لحظات و در تمام امور خود تحت لوای کسانی است که شاهد اعمالش هستند و به برکت وجود آنهاست که کار خالصانه برای خدا انجام می گیرد.

امام جمعه شیراز اضافه کرد: وقتی که کار برای خدا باشد؛ با توسل به اهل بیت (علیهم السلام) صاف و پاک می شود و در غیر این صورت کار به درستی پیش نخواهد رفت لذا مقام خالصِ توجه به خدا، نتایج روشن و مشخصی دارد و امیدواریم به برکت امام رضا (ع) این مقام نصیب همه ما نیز شود.

این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه بیان داشت: با نگاه به آمارها و کارهای انجام شده تا کنون توسط دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان فارس مشخص می شود که به برکت وجود ائمه و نیت خیری که پشت کارها بوده و هست؛ تمام کارها به نحو احسن پیش رفته است.

وی تصریح کرد: کاری که برای خدا باشد، به دست مبارک کسانی انجام می شود که خالصانه برای او به میدان آمده اند و یقیناً به دست همان ها هم پیش خواهد رفت و ان شاءالله خداوند این شرافت که با عنوان "خدمت خالصانه" به خلق هست را از ما نگیرد.

آیت الله دژکام در بخش دیگری از سخنانش به دهه کرامت اشاره کرد و گفت: می توان دهه کرامت را دهه "خدمت کریمانه" معرفی کرد.

نماینده ولی فقیه در فارس در توصیف کرامت در انسان، خاطرنشان کرد: ویژگی هایی در شخصیت انسان کریم وجود دارد؛ از جمله اینکه وقتی یک نفر نیاز دارد بدون اینکه اظهار نیاز کند شما شروع به کمک کنید که این نوع کمک کردن را طبق روایات، کرامت آنی می نامند یعنی برای انجام کمک بدون سؤال اقدام شود.

امام جمعه شیراز ادامه داد: آدم کریم النفس کوچک شدن دیگران را نمی پسندد لذا پرسیدن سؤال ذلت می آورد و انسان کریم نمی گذارد کار به سؤال برسد و قبل از آن برای خدمت و کمک اقدام می کند چنان که کمک های مولای متقیان امیرالمونین علی (ع) بعد از ضربت خوردن ایشان مشخص شد و این مصداق بارز کرامت است.

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: در انجام خدمت باید توجه داشته باشیم که در امور ظرافتی به خرج دهیم تا مجموعه خدمات ارائه شده به شأن و شخصیت افراد ضربه نزند تا خدمت کریمانه محسوب شود، در غیر این صورت آن کار، دیگر وجهه الهی را نخواهد داشت.

آیت الله دژکام تصریح کرد: امروز در سیاست می بینیم متأسفانه گاهی برخی سیاسیون به روش امام رضا (ع) و وجه الهی کار توجه نمی کنند و در اعمال خود به روش کدخدا عمل می کنند و این می شود که مشکلات در جامعه پدیدار می شود.

وی ابراز داشت: باید خیلی تلاش کرد که کارهایمان همان طور که کریمان اهل بیت(ع) می خواهند انجام شود زیرا کاری که  وجهه الهی را به خود بگیرد همیشه باقی خواهد ماند هر چند ممکن است در ابتدا به نظر نیاید اما در طول زمان به خوبی نتیجه خود را نشان می دهد.

نماینده ولی فقیه در فارس خاطرنشان کرد: خدمت کریمانه با وجهه الهی، هر چه جلوتر رود بیشتر جلوه می کند و ما باید نگاه جامعه را از انجام کارهای مقطعی به برکت امام رضا (ع) به سمتی ببریم که خدمات واقعاً کریمانه باشند تا باقی و مانا بمانند.

امام جمعه شیراز افزود: روح و حقیقت نظام جمهوری اسلامی مربوط به اهل بیت (ع) است به این معنا که اگر ظواهر نظام را کنار بگذاریم به اهل بیت (ع) می رسیم؛ به همین دلیل است که مردم پای نظام ایستاده اند حال هر چه به سمت خدمت خالص و کریمانه برویم، سبب تقویت نظام اسلامی می شویم.

این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه سخنانش به چهلمین سالگرد تولد انقلاب اسلامی در ایران اشاره کرد و گفت: اکنون که به سال چهلم انقلاب اسلامی رسیده ایم، دشمن نیز با هدف ضربه زدن و از بین بردن این دستاورد بزرگ به میدان آمده است لذا این نوع کارهای خالص و خدماتی که متعلق به خود امام رضا(ع) هست وقتی در جامعه رونق بگیرد، خود به خود جواب توطئه های دشمنان داده خواهد شد لذا حقیقت کارهای با ارزش همیشه در ذهن ها باقی خواهد ماند.

آیت الله دژکام همچنین به فریادهای مردم در جامعه اشاره و تأکید کرد: امروزه مردم ناراحتی ها، دل خستگی ها و کمبودهایی دارند و این واقعیتی است که دشمنان به دنبال بزرگنمایی آن هستند تا در جنگ روانی مردم را به مرحله ناامیدی برسانند.

وی افزود: وقتی رییس جمهور آمریکا همان شیطان بزرگ، پیشنهاد یا بسته ای را در برابر مردم ما می گذارد، شما نیز می توانید به برکت امام رضا(ع) بسته های خود را از جیب مبارک آن حضرت در آورده و با خدمت کریمانه به مردم و به دست آوردن شادی و خوشحالی آنها؛ جواب شیطان بزرگ را بدهید.

نماینده رهبر معظم انقلاب در استان فارس با تأکید بر اینکه اگر نیت شما با امام رضا (ع) صاف شود، جیب کرم حضرت پر است لذا باید به گونه ای عمل کنیم که غوغایی شود و کمک ها افزایش یابد؛ گفت: امام رضا(ع) باب الحوائج است و اگر درب خانه او برویم دست خالی برنمی گردیم؛ پس بیایید کاری کنیم مردم به اهل بیت (ع) متصل شوند؛ زیرا اگر در این بین اهل بیت (ع) کنار رفته و ما دیده شویم، دیگر خدمت ما خالصانه نیست و ارزشی ندارد، پس باید مردم را مستقیم به اهل بیت (ع) وصل کنیم.

آیت الله دژکام در دیدار  اعضای شورای مرکزی دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان فارس

امام جمعه شیراز اضافه کرد: انجام کار با کریمان به هیچ عنوان دشوار نیست اما باید حواسمان جمع باشد که  تمام اعمال و حرکاتمان در منظر امام رضا(ع) می باشد لذا اصل قضیه این است که هیچ لباس و جایگاهی در مقابل کریمان اهل بیت (ع) به چشم نمی آید و آنها خود باید برای لحظه ای خدمت به خلق، به ما اجازه دهند.