سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری سنندج با بیان اینکه روزانه 380 تن زباله در سطح شهر سنندج جمع‌آوری می‌شود، گفت: 180 تن از این میزان به کارخانه بازیافت و مابقی به محل دفن زباله‌های شهری انتفال داده می‌شود.

محمدسیروان غفوری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری موج کردستان؛ از ساماندهی سایت پسماند شهری سنندج خبر داد.

وی اظهار داشت: روزانه 380 تن زباله در سطح شهر سنندج جمع‌آوری که 180 تن از این میزان به کارخانه بازیافت و مابقی به محل دفن زباله‌های شهری انتفال داده می‌شود. 

 غفوری گفت: محل دفن پسماندهای شهری در سال 70  در زمینی به مساحت 35 هکتار احداث شد که زباله‌های شهری به این محل انتقال می‌یابد. 

وی افزود: عملیات تفکیک زباله‌های انتقال داده شده به سایت بازیافت توسط بخش خصوص انجام می‌شود و فلزات شامل آلومینیوم، آهن، پلاستیک و مقوا جداسازی و در راستای بازیافت به کارخانه های مربوط ارسال می‌شود. 

غفوری عنوان کرد: مواد آلی نیز جداسازی شده و در سایتهای تخمیر در کارخانه بازیافت پس از طی مراحل هوادهی تبدیل به کود کمپوست شده و سایر مواد باقیمانده زباله به محل دفن حمل و دفن بهداشتی خواهد شد. 

وی با توجه به اینکه مهم‌ترین آلاینده در محل دفن پسماندهای شهری، بحث شیرابه است، اظهار داشت: شیرابه پسماند می‌تواند با نفوذ به آبهای سطحی و زیرزمینی موجب آلودگی این منابع شود براین اساس ساماندهی این معضل در دستور کار این سازمان قرار گرفت. 

غفوری عنوان کرد: با پیگیری‌های شهردار سنندج مذاکرات لازم با مهندسین مشاور سامانه سد ژاوه صورت گرفته و در آینده نزدیک عملیات انتقال شیرابه محل دفن با خط انتقال به تصفیه خانه فاضلاب هدایت می‌شود. 

وی تصریح کرد: پذیرش زباله‌های روستاهای اطراف شهر سنندج نیز موجب کاهش آلودگی در این محلها شده و از ایجاد سایت‌های متعدد و منابع آلودگی بیشتر جلوگیری می‌کند. 

غفوری همچنین اذعان کرد: سازمان پسماند شهرداری در راستای تامین خاک کافی برای دفن بهداشتی زباله اقدام به تاسیس ستاد خاک و نخاله نموده که روزانه مقادیر قابل توجه خاک را از مناطق مختلف شهر جمع‌آوری و به محل دفن زباله  انتقال داده می‌شود. 

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری سنندج تصریح کرد:  پوشش زباله‌ها در محل دفن با خاک و نخاله در راستای کاهش آتش‌سوزی‌های محل دفن و به تبع آن جلوگیری از آلوده شدن محیط اطراف بسیار حائز اهمیت است. 

غفوری بیان کرد: این سازمان همچنین در راستای بهسازی محل دفن زباله‌های شهری اقدام به ساخت اتاق نگهبانی با امکانات و تاسیسات بهداشتی نموده و در آینده نزدیک هم  باسکول 50 تنی برای وزن کشی زباله  و تهیه آمار و ارقام دقیق نیز در محل دفن زباله نصب خواهد شد و با استفاده از پنل‌های خورشیدی و انرژی پاک نسبت به تهیه برق محل اقدام و نسبت به نصب دوربین‌های مداربسته اقدام خواهد شد. 

وی ابراز امیدواری کرد: با اقدامات و تمهیدات مناسب بتوانیم در راستای رفع مشکلات زیست محیطی محوطه سایت بازیافت و دفن زباله گام برداریم.